ANNO DOMINI 2024

Uniwersytet Złotego Wieku rozpoczął kolejny Rok Akademicki


W środę, 16 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach odbyła się uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 Uniwersytetu Złotego Wieku. W wydarzeniu wzięło udział wielu studentów-seniorów, a uroczystość poprowadzili Rektor Roman Dziubina wraz z Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Joanną Kalisz- Dziki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szymbarku Marek Dziedziak. Roman Dziubina wraz z Joanną Kalisz-Dziki przywitali zgromadzonych, życząc studentom sukcesów i owocnego roku pełnego ciekawych inicjatyw.
Gościem specjalnym wydarzenia była Wanda Matras-Mastalerz, a spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteczny Worek Rozmaitości”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uroczystość uświetnił występ Zespołu Wokalnego „Kantylena” pod opieką Grzegorza Fiegi, który swoimi utworami dodał wydarzeniu wyjątkowego charakteru.
Roman J. Dziubina

Galeria fotograficzna

Studenci Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, uczcili 160 rocznicę urodzin senatora Wł. Długosza



Zajrzyj na stronę serwisu historyczno-turystycznego sekowa.info

Plan działania Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach
na rok 2024/2025. (październik, listopad, grudzień)



"Wrzesień - wrzosem zakwitł las/jesień - melancholii czas/z paletą farb przywitał wiatr/zapalił cały park/bolą oczy od tych wszystkich barw..."
Ryszard Żarowski (słowa i muzyka)

Wrzesień - zaczyna się pierwszy jesienny miesiąc. Ten miesiąc to czas dużych zmian. Czas mgieł, zmieniających barwę liści drzew, odlatujących ptaków - bocianów, jaskółek, jerzyków - a przylatujących sikorek, ziębów, jemiołuszek. Przez całe doby słychać przelatujące gęsi i żurawie. Kwitną wrzosy, w sadach rumienią się jabłka i gruszki, w lasach rosną grzyby, pojawiają się orzechy. "Wrzesień chodzi po rosie, zbiera grzyby po wrzosie." Po wakacjach powrócili do szkół dzieci i młodzież. Trwa już wrzesień, dziewiąty miesiąc roku, 30 dni. Nazwa miesiąca wzięła się od bujnie kwitnących wrzosów. Dawniej na wrzesień mówiono również "pajęcznik," za sprawą babiego lata. A w niektórych regionach zwano jesiennikiem , bo przynosił jesień. Wrzesień jest pełen kwiatów: begonie, aksamity, nagietki, cynie, mieczyki, szałwie, jeżówki, złocenie, pelargonie, ziemowity, żeniszki... To prawda, że "złota polska jesień, jest przebogata."

WRZESIEŃ 2024
25 wrzesień (środa), Dom Polsko - Słowacki, sala konferencyjna, godz. 10.30 Spotkanie organizacyjne członków studentów - seniorów oraz kandydatów (80 osób).

Plan działania Stowarzyszenia Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach na rok 2024/2025 (październik, listopad, grudzień).

PAŹDZIERNIK 2024
9. października (środa)2024 r.
- W Pałacu Długosza w Siarach (od 11.00 do 14.30).
Władysław Długosz - człowiek nafty i senatora. W 160. rocznica urodzin.
Aleksander Gucwa - wykład z prezentacją w Palacu Długosza
- zwiedzanie pałacu od góry do piwnicy z przewodnikiem
- godne danie z prosiaczka z kaszą oraz herbata i kawa

Październik, 16. października (środa) 2024 r.
Inauguracja Roku Akademickiego Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach 2024/2025 16 października 2024 r., godz. 11.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela ul.Jagiełły 1.
Program:
- Hymn państwowy
- Powitanie Gości
- Złożenie ślubowania studentów- seniorów
- Pieśń akademicka Gaudeamus igitur
- Koncert zespołu wokalnego "Kantylena"
- Wykład inauguracyjny
Dr Wanda Matras - Mastalerz
Srebrny dobrostan
Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru

Październik, 23. października(środa) 2024 r., godz. 10.30, Dom Polsko - Słowacki, sala konferencyjna
Wacław Bugno - wykład z prezentacją
12 zmysłów zdrowego człowieka

LISTOPAD 2024
Listopad, 6 listopada (środa) 2024 r. , godz. 9.00 przed główną bramą Cmentarza Parafialnego
Robert Romańczyk - gorlicki nauczycieli historii Żywa lekcja historii - Historia na Cmentarzu Parafialnym w Gorlicach

Listopad, 13. listopada (środa), Dom Polsko - Słowacki, sala konferencyjna, godz. 10.30.
Film o ks. Stanisławie Dziedzicu - wciąż postacią i obecną w 90. rocznicę urodzin
Autor filmu: Aleksander Gucwa

Listopad, 20. listopada (środa)2024 r.
Dom Polsko - Słowacki, sala konferencyjna, godz. 10.30
Wykład - Maria Jantas
"Woda, jako źródło życia na Ziem"

Listopad, 28. listopada (czwartek)2024 r.
Dom Polsko - Słowacki, sala konferencyjna, godz.15.30
Akademia Zdrowia
Justyna Mucha - dietetyk kliczny
Jeden krok do zdrowia

GRUDZIEŃ 2024

Grudzień, 4. grudnia (środa)2024 r.
Miejska Biblioteka Publiczna im.Stanislawa Gabryela w Gorlicach, ul.Jagiełły 1, godz. 10.30
Joanna Kalisz - Dziki - wykład
Czesław Miłosz - 20 rocznica śmierci polskiego poety, historyka, prozaika, dyplomaty.
Rok 2024 - rokiem Czesława Miłosza. Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Grudzień, 12. grudnia (czwartek) 2024 r., godz. 16.00, Klub "Jubilat"
Wigilia Złotego Wieku UZW

ANNO DOMINI 2023

Beskidzkie opowieści Andrzeja Piecucha


25 października 2023 r., w środę, w Domu Polsko - Słowackim, w sali konferencyjnej, odbył się wykład
z prezentacją Andrzeja Piecucha, w cyklu Beskidzkie opowieścią. To znany gorliczanin, regionalista, przewodnik turystyki górskiej. Pasjonuje się historią regionu, ludowym rzemiosłem i fotografią. Jest autorem licznych publikacji o regionie, m.inn. "Nad Sękowej", "Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim". Opowiadając te opowieści i prezentacje Autora, słuchacze seniorów doskonale wzbogacali region, historię, ludzi.
Roman J. Dziubina

Galeria fotograficzna

Gorliczanka w wieku 73 lat zdobywa świat


Pani Maria Zielińska, to nasza koleżanka, studentka - seniorka, skarbnik Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach. Okazało się, że niezwykła gorliczanka, zwiedziła już 88 krajów, zdobyła czterokrotnie Koronę Gór Polskich. 19 października br. została zaproszona do programu Dzień Dobry TVN. Prowadzący program, zadając pytania i słuchając odpowiedzi, byli pod wrażeniem, zapewnie widzowie też. Pani Maria zawsze żyła aktywnie, od szkoły średniej z przyjemnością i pasją chodziła po górach - kochała rajdy, uczestniczyła w obozach wędrownych. Gdy już pracowała, w niedzielę, wolne soboty i urlopy odstresowywała się chodząc po Tatrach, Sudetach, Bieszczadach. Kiedy przeszła na emeryturę, zdecydowała się na dalekie wyprawy - podróże: od Australii, Nowej Zelandii, do Wietnamu, Birmy, Kambodży i Laosu...Między 70- 90 dniami w roku spędza czas w górach, ale potrafiła też przejść boso wzdłuż plaży wybrzeża Bałtyku - od Świnoujścia do Piasków pod rosyjską granicę. Aktualnie zdobywa 35 szczytów Korony Gór Beskidu Sądeckiego. Marysiu, gratulacje i życzenia kolejnych wyzwań.
Roman J. Dziubina

Galeria fotograficzna

"Gaudeamus igitur...zabrzmiało w MBP im. S. Gabryela w Gorlicach


18 października 2023 r., w sali Pod Sową w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela, odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, wzruszonego Mazurka Dąbrowskiego - hymnu państwowego, zaśpiewał zespół wokalno - instrumentalny "Kantylena" ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, pod dyrekcją nauczyciela Grzegorza Fiegi. W nastroju powagi i patriotyzmu, wszystkich zaproszonych Gości powitał rektor Uniwersytetu Złotego Wieku Roman Dziubina: Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kuklę, Wójta Gminy Gorlice Jana Przybylskiego, Dyrektorkę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach Joannę Kalisz - Dziki, przedstawiciela Pani Starosty Powiatu Gorlickiego, Tadeusza Mikrutę, Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz gorlickiego historyka Mieczysława Śliwę. Po pięknym, wzruszającym koncercie "Kantyleny", zakończonym "Barką", w 45. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, 16 października 1978 r., odbyło się ślubowanie seniorów - studentów, zakończone pieśnią "Gaudeamus igitur.... ". Były brawa, gratulacje i życzenia od zaproszonych Gości. Z powagą wysłuchali inauguracyjny wykład Mieczysława Śliwy pt. "Urszula Gruszczyńska - Hermachowa. Pamięć o bohaterskiej gorliczance, nauczycielce i harcerce w 80. rocznicę śmierci."
Roman J. Dziubina

Galeria fotograficzna

"Złoty Wiek" w czas złotej jesieni


5 października br., u progu złotej jesieni, bractwo studentów - seniorów Uniwersytetu Złotego Wieku wysłuchało - po przerwie wakacyjnej - pierwszy wykład dr Tomasza Płatka - lekarza geriatry, który od wielu lat realizuje cykl: Recepta dla seniora - tym razem pt. Od lata do jesieni i zimy. Ale zanim Doktor zaczął "pisać" kolejną "receptę", zjawiła się grupa kabaretowa "To My", na czele Marii Kuźniarskiej - Pęczek, przewodniczącej Gorlickiej Rady Seniorów oraz inicjatorki tekstów kabaretowych Ewy Pabisińskiej z UZW. Były pełne śmiechu piosenki, teksty, wiersze. W tej radosnej atmosferze rozpczął swój wykład dr Tomasza Płatek, a słuchacze zapisywali skrzętnie ,, receptę na jesień i zimę". Tydzień później, 11 października, studenci - seniorzy UZW wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Ciężkowic. Powitała nas złota polska jesień. Spacer po ścieżce w Koronach Drzew był niezwykłym wydarzeniem i przeżyciem spotkania z przyrodą, ciszą, zapachem lasu. Duże wrażenie i zachwyt zrobił na nas Park Zdrojowy - atrakcja, odpoczynek, miejsce dla duszy i ciała. Na koniec chwila historii i zadumy - Ławeczka Paderewskiego na rynku miasteczka.
Roman J. Dziubina

Galeria fotograficzna

Plan działania Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach
na rok 2023/2024. (październik, listopad, grudzień)



PAŹDZIERNIK 2023
5 października (czwartek), sala konferencyjna Domu Polsko - Słowackim, godz. 10.30.
Dr Tomasz Płatek - lekarz geriatryczny - z cyklu: Recepta dla seniora "Od lata do jesieni i zimy"

11 października (środa)- wycieczka edukacyjna do Ciężkowic
- Ścieżka w Koronach Drzew
- Spacer po Zdrojowym Parku
- Do Ławeczki Paderewskiego
18 października (środa), Inauguracja Roku Akademickiego Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach 2023/2024, Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Gabryela "Pod Sową"
- koncert zespołu ,,Kantylena" ze Szkoły Podstawowej im.św. Jana Pawła II w Szymbarku
- ślubowanie seniorów - studentów
- Gaudeamus igitur
- Wykład inauguracyjny
Mieczysław Śliwa - historyk
"Urszula Gruszczyńska - Hermachowa. Pamięć o bohaterskiej gorliczance, nauczycielce i harcerce - w 80. rocznicę śmierci".
25 października (środa) sala konferencyjna Domu Polsko - Słowackiego, godz. 10.30.
Andrzej Piecuch - gorliczanin, przewodnik turystyki górskiej, pasjonat pieszej turystyki, regionalista, znawca historii regionu. Autor publikacji o regionie, m. inn. ,,Nad Sękową," ,,Gorlicka ósemka", "Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim"...
Wykład z prezentacją:
"Beskidzkie opowieści"

LISTOPAD 2023
9 listopada (czwartek), sala konferencyjna Domu Polsko - Słowackiego, godz.10.30.
Wykład:
Dr Paweł Kocańda, dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej - Historia Biecza".
15 listopada (środa), sala konferencyjna Domu Polsko - Słowackiego, godz.10.30.
Krzysztof Majcher - Powiatowy Rzecznik Konsumenta Temat: Senior konsument - nieuczciwe praktyki sprzedawców
22 listopada (środa),sala konferencyjna Domu Polsko - Słowackiego,godz.10.30.
Tomasz Pruchnicki - podróżnik
Podróże po Maroku - wykład z prezentacją
29 listopada (środa), sala konferencyjna Domu Polsko - Słowackiego, godz.10.30.
Wacław Bugno - O seniorów bezsenności, bólu...

GRUDZIEŃ 2023
6 grudnia (środa), Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Gabryela w Gorlicach - Pod Sową, godz.10.30.
Dyrektor MBP, Joanna Kalisz - Dziki
Wykład z prezentacją
Władysław Przerwa - Tetmajer - patron 2023 roku, w 100. rocznicę śmierci, znakomity krakowski artysta - malarz, grafik, poeta, prozaik, dramaturg, scenograf, publicysta, działacz, zaangażowany w walkę o niepodległość Polski.
13 grudnia (środa), Klub "Jubilat,"godz.16.00
Wigilia Złotego Wieku

Uwaga studenci - seniorzy! Coś do przeczytania!


dr Sławomir Mrozek
„Muzeum na kółkach” (POLIN)
po raz drugi odwiedziło Gorlice

Galeria fotograficzna

Biuletyn Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW.
Temat przewodni numeru to Turystyka Senioralna.

W tym numerze znajdziecie także Państwo artykuły takie jak:
- Jubileusz 25-lecia UTW w Lesznie,
- Jubileusz 20-lecia UTW w Ostrowcu Świętokrzyskim,
- I Kongres Gerontologów Społecznych w Ustroniu,
- VII Kongres Gospodarski Senioralnej w Warszawie,
- Olimpiada UTW i Organizacji Pozarządowych w Łazach
oraz wiele innych.

Wakacje w naszym pięknym kraju, Europie i... w świecie


Drodzy studenci - seniorzy Złotego Wieku. Przed nami wakacje, jak w piosence z filmu "Szatan z siódmej klasy" - Lato, lato, lato czeka/ Razem z latem czeka rzeka/ Razem z rzeką czeka las/ A tam ciągle nie ma nas (...) Lato, lato mieszka w drzewach/ Lato, lato, w ptakach śpiewa/ Słońcu każe odkryć twarz/ Lato, lato, jak się masz (...). Życzę Wam wszystkim spacerów, wycieczek, sanatoriów - w górach, nad rzeką, jeziorami, morzem...w naszym pięknym kraju, Europie i w świecie.
Wakacje, wakacjami, podróże, podróżami, ale od czasu do czasu, coś Wam ciekawego wrzucę na stronę Gorlickiego Seniora.
Roman J. Dziubina

"Szczęśliwej drogi już czas....."
Pożegnanie Roku Akademickiego UZW 2022/2023


21 czerwca 2023 roku, w Klubie "Jubilat " w Gorlicach, studenci - seniorzy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach pożegnali Rok Akademicki 2022/23. Jeszcze nie rozpoczęliśmy naszego spotkania, gdy niespodziewanie zjawiła się grupa seniorów ,,To My", wyróżniających się strojem z odległej przeszłości i zaskoczyła wszystkich repertuarem - gorlicką klechdą o Teresce utrwalonej na Rynku miasta, o pełnych śmiechu wierszy, piosenek...To był doskonały sposób na relaks po trudach zdobywania wiedzy. Podziękowanie i skromne suwerniki złożył artystom - seniorom rektor Roman J. Dziubina, życząc kolejnego występu na...początku nowego roku akademickiego. Rektor, w nastroju powagi, złożył też gratulacje wszystkim studentom - seniorom, za aktywność, pracowitość, wzbogacenie wiedzy, wzajemny szacunek i koleżeństwo, uczestnictwo w życiu naszej małej Ojczyzny - wręczając każdemu dyplom z podziękowaniem i gratulacjami. Przy smacznym obiedzie był też czas wspominania spacerów, wykładów, wycieczek, np.,,Do domu św. Jana Pawła II w Wadowicach," ,, Do Centrum Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie ,,Nie lękajcie się"- Seniorzy z wizytą u Jana Pawła II ; Do Nadleśnictwa Gorlickiego w Radocynie na zasadzanie jodełek ze szkółek ....
Roman J. Dziubina

Galeria fotograficzna

Aleksander Fredro, gwałtownik z poczuciem humoru, w 230. rocznicę urodzin


20 czerwca 2023 r., przypadała 230. rocznica Aleksandra Fredry, hrabiego, pamiętnikarza, poety, ziemianina, oficera, wolnomularza. Tworzył w epoce romantyzmu. 22 lipca 2022 r. - Sejm ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. O tym wydarzeniu pamiętali studenci - seniorzy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. W planie zajęć ujęli wykład dotyczący Aleksandra Fredry - poety, komediopisarza, patrona lektur szkolnych. Oczekiwali z niecierpliwością na ten dzień - ostatni wykład roku akademickiego UZW. Doczekali się. Wydarzenie - spotkanie z Aleksandrem Fredrą odbyło się 14 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. W pełnej sali Pod Sową, słuchaczy Złotego Wieku witała Joanna Kalisz - Dziki - dyrektor MBP, zapraszając na wykład ,, Aleksander Fredro, gwałtownik z poczuciem humoru, w 230. rocznicę urodzin ". Z takim samym poczuciem rozpoczęła niezwykłą opowieść z prezentacją - gawędą o życiu i twórczości literackiej najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej - o Surochowie nieopodal Jarosławia, gdzie przyszedł na świat 20 czerwca 1793 r. w rodzinie Jacka Fredry i Marianny z Dembińskich; o Bańkowej Wiszni i naukach Aleksandra, które pobierał w rodzinnym domu; o zaciągnięciu się do armii Księstwa Warszawskiego w wieku 16 lat i udziału w wyprawie Napoleona na Moskwę; o poślubieniu w kościele w Korczynie właścicielkę zamku w Odrzykoniu, Zofię de domo hrabiankę Jabłonowską, primo voto hrabiankę Skarbową po 11 latach starań; o "Zemście," "Ślubach panieńskich", "Dożywociu," "Panu Jowialskim", pamiętniku "Trzy po trzy", poematy, bajki - "Paweł i Gaweł ", "Małpa w kąpieli".............; o jego śmierci we Lwowie 15 lipca 1876 r. i pochowaniu w rodzinnej krypcie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach koło Lwowa.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

UZW pożegnał maj - majówka w Bobowej


31 maja br., w piękną, majową pogodę, studenci - seniorzy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, wybrali się na wycieczkę do Bobowej - niezwykłego miasteczka nad rzeką Białą. By poznać jego historię, odległe uroki zabytków, zaprosiliśmy Barbarę Kowalską - emerytowaną polonistkę bobowskich szkół, pełną wiedzy dziejów miasta Bobowa. Wędrowanie po miasteczku zaczęliśmy od dworu Długoszowskiego, zacnego rodu, który wydał Bolesława Wieniawę - Długoszowskiego, adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzisiaj, odrestaurowany dwór pełni Szkołę Muzyczną I stopnia, przy której posadowiony jest pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Bolesława Wieniawę Długoszowskiego. We wnętrzach szkoły słuchaliśmy wspaniałą gawędę Pani Barbary o ciekawej i odległej przeszłości - udziału 46 chorągwi Grafitów Bobowskich w bitwie pod Grunwaldem. Z dworu Długoszowskiego przeszliśmy do kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych. Pochodzi z XIV/XV , w latach 1561- 1592 pełnił funkcję zboru luterańskiego. W wieku XVIII został przebudowany. Drugim bobowskim kościołem jest ocalony i odrestaurowany późnogotycki kościół cmentarny pw.św. Zofii z II poł. XV w.- przenoszący nas do czasów średniowiecza. Przenieśliśmy się też do czasów, gdy połową mieszkańców w Bobowej byli Żydzi. Przybliżyła nam Pani Kowalska. Tego świata już nie ma. Ale ocalała synagoga, żydowska świątynia, która na wszystkich wywołała wrażenie, kirkut z ohelem, gdzie spoczywa cadyk Salomon ben Natan Halberstam oraz Dom Landau'a "Okruch Pamięci"- skarbnica pamiątek po bobowskich Żydach, którego właścicielem jest Józef Gucwa, pasjonat lokalnej historii.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

UZW na spacerku w Parku Miejskim im. Wojciecha Biechońskiego


24 maja br., ponad 60 seniorów - studentów zdobywało kolejną wiedzę, tym razem na łonie natury w gorlickim parku. Inicjatorem takiego miejsca i formy był Roman Dziubina - rektor Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach oraz główny organizator, Gabriela Mazur, doradca ds.Klimatu i Środowiska w Wydziale Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym, która zaproponowała spacer ornitologiczny alejkami w Parku Miejskim im. W. Biechońskiego. Wzbogaciliśmy dodatkowo poznawanie drzew i...historię zapisaną w parkowych pomnikach. W spacerze wzięli udział również ornitolog Agata Lisiewicz z Fundacji Dziki Projekt oraz podleśniczy Jerzego Juchę z Radocyny z Nadleśnictwa Gorlice. Majowa pogoda dopisała. Spacer rozpoczął się od popiersia Wojciecha Biechońskiego, patrona parku, który 160 lat temu, w 1863 roku, walczył w Powstaniu Styczniowym, a po jego klęsce odnalazł bezpieczne miejsce w Gorlicach w 1867r. i przez 15 lat był burmistrzem miasta. Za własne pieniądze wykupił od wsi Sokół 17 ha lasku, zwanego laskiem Sokolim. W 1898r. zainicjował i rozpoczął tworzenie parku. To było 125 lat temu. Idąc alejkami, uczestnicy wsłuchiwali się w odgłosy ptaków, które wskazywała ornitolog Agata Lisiewicz i opowiadała o każdym z nich, ich zachowaniu i zwyczajach. Wspomagał, uzupełniał i wskazywał nazwy drzew podleśniczy Jerzy Jucha. Postój zaplanowano przy tężni solankowej, z której gorliczanie korzystają dla zdrowia oraz Pomniku Niepodleglości z 1919 r. i Pomniku Kazimierza Pułaskiego, marszałka konfederacji barskiej, który w 1770 roku w Gorlicach przygotowywał ze sztabem akcje przeciw Rosjanom i podjął w obozie w Izbach walkę.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Wykład na UZW w 160. rocznicę Powstania Styczniowego.
Gorlice w Powstaniu


Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach pamięta o ważnych historycznych wydarzeniach. W roku akademickim 2022/2023, zaplanowaliśmy wykład dotyczący przypadającą 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Zaprosiliśmy Mieczysława Śliwę, emerytowanego historyka, dyplomowanego nauczyciela w trzech szkołach podstawowych i gimnazjalnych. 17 maja br. , w sali konferencyjnej Domu Polsko - Słowackiego, rozpoczęła się niezwykła, patriotyczna gawęda o największym i najdłużej trwającym polskim powstaniu narodowym, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. - do października 1864 r. , przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Objęło ziemie zaboru rosyjskiego, czyli Królestwa Polskiego i rozszerzyło na zabrane dawne tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Stoczono około tysiąc bitew i potyczek. Przez oddziały powstania przewinęło się ponad 200-300 tysięcy powstańców z rodzin szlacheckich, mieszczańskich i chłopskich. Mimo waleczności i bohaterstwa, powstanie zakończyło się klęską. Około 10 - 20 tysięcy poległo, blisko tysiąc stracono, 38 tysięcy skazano na katorgę lub zesłanie na Sybir. 10 tysięcy wyemigrowało. Chociaż zryw niepodległościowy wybuchł w Królestwie Polskim, na apel Rządu Narodowego do powstania ,, poszli w bój " Polacy z zaboru austriackiego i pruskiego. Wśród ochotników z Galicji było 33 mieszkańców z Ziemi Gorlickie. W ostatnich dniach czerwca 1863 r., w dworze Jana Płockiego w Ropicy Polskiej zgromadzili się ochotnicy, m.in. Jan Sośniak - ogrodnik z Ropicy, powroźnik Feliks Geranik, garbarz Franciszek Olszowski, szewc Kremwel, trzej bracia Kollerowie - synowie lekarza, Niemczyński - kucharz z Zagórzan, Jan Pabis - rolnik i krawiec z Kobylanki, kuśnierz Białobok, Chowański - student teologii z Uścia Ruskiego, Stanisław Wróbel - czeladnik tkacki, Hipolit Przybycień, Jan Koperniak - czeladnik szewski, Ignacy Króbel - szewc z Gorlic, Edward Adamowski - krawiec z Gorlic, Andrzej Kujawski - powroźnik z Gorlic..W dzień targowy wyruszyli pochodem do miasta. Ścigani przez żandarmerię austriacką, ukryli się w dworze Marcelego Łętowskiego w Gliniku. Wczesnym rankiem ruszyli trzema furami w kierunku Biecza. Tam przyłączyli się do nich trzej miejscowi szewcy, Szczepański, Kwiatkowski, Szymański, stolarz Pius Ligner, właściciel folwarku w Bieczu Rylski oraz Stefan Wilczkiewicz z Libuszy - syn organisty z Harklowej. Gdy dotarli do Mielca, nad Wisłą uformowano oddział złożony z 400 piechurów oraz 50 konnych pod dowództwem Kościakiewicza. Pod silnym ostrzałem Rosjan - rozpoczęli przeprawę na drugi brzeg rzeki. Na środku rzeki zginął Ignacy Króbel. Pod wieczór dotarli do Komorowa. Na drugi dzień doszło do krwawej, kilkugodzinnej bitwy z przeważającymi siłami wroga. Wśród wielu poległych był bieczanin Rylski. Gorliczanin Andrzej Kujawski został ranny w nogę i z pozostałymi dostali się do niewoli. Zimowali w Dęblinie, wówczas Iwanogrodzie. Wczesną wiosną 1864 r. Rosjanie popędzili pieszych jeńców poprzez Warszawę, Grodno, Wilno, Psków, Petersburg - skąd odesłano ich do Tweru. Z ogolonymi głowami, przebrani w burych kabatach z czarnymi rękawami i czarną łatą na plecach, w burych czapkach z czarnymi krzyżami na daszku, pracowali przez rok przy budowie kolei. Próbowali ucieczki, wszczęli bunt, który został stłumiony. Ujętych przywódców, wśród których był Jan Pabis, ukarano ciemnicą i chłostą, a następnie przetransportowano do guberni tułuskiej, gdzie pracowali przy wyrębie lasu. Tułaczka gorlickich powstańców zakończyła się w Odessie. Jesienią 1867 r. amnestia przyniosła im długo oczekiwaną wolność. Przewiezieni do Warszawie, odtransportowani do granicy austriackiej w powiecie chrzanowskim, docierali po latach do rodzinnych domów w Gorlicach i okolicach. W długie zimowe wieczory trwały ,, rodaków rozmowy " przegranym powstaniu, tułaczce, wspomnienia ,, o narodowej sprawy męczennikach ", Feliksie Miłkowskim, Ignacym Króbelu, Rydlu...
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Złoty Wiek w Izbie Pamięci i na majówce


"Już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj..."- śpiewali Starsi Panowie Dwaj w Kabarecie Starszych Panów. Gorlicki Uniwersytet Złotego Wieku nie jest śpiewającym kabaretem, ale studenci - seniorzy radują się w swoich sercach, gdy zakwita miesiąc maj. Kochają ten miesiąc. To czas majówek. Ale nasze majówki łączymy z wiedzą, czymś ciekawym, nieznanym. Pamiętamy 2 maja Bitwę pod Gorlicami, a 8 maja zakończenie II wojny światowej. W tym maju 2023, rektor Roman Dziubina zaskoczył swą niespodzianką. Z gorlickiego Rynku poprowadził liczną rzeszę studentów Złotego Wieku kilkanaście kroków ul.Mickiewicza 14/16 do...Izby Pamięci GRH,, Gorlice 1915". W drzwiach powitał bractwo UZW umundurowany strażnik Straży Miejskiej Sławomir Habel, jak się okazało kustosz Izby Pamięci, pasjonat historii i militariów, współtwórca, inicjator Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" w 2009r.-kolekcjoner zbiorów militariów z I i II wojny światowej. Gromadził wraz z takimi samymi pasjonatami. Znaleźli lokal, później drugi powyżej. Władze miasta wspomogły. 10 maja 2023r. efekty zobaczyli studenci UZW. Byli pod wrażeniem imponującą kolekcją. Z uwagą słuchali i dopytywali się kustosza. Patrzyli na stanowisko karabinu maszynowego armii austro - węgierskiej z I wojny światowej. Oglądali scenę zdobycia wojska amerykańskiego niemieckiego stanowiska strzeleckiego. Wszystkich zaskoczyła kantyna z czasów II wojny światowej. Pełni wrażeń i wiedzy podziękowali kustoszowi, i powędrowali spacerem do Skansenu Naftowego "Magdalena", by zakończyć w plenerze słoneczną majówkę Złotego Wieku.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Studenci UZW "podróżowali" po Europie w Dniu Kobiet


8 marca br., studentki- seniorki Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, ,,odbyły" w Dniu Kobiet cudowną podróż po Europie. A zawdzięczali ją pięknemu koncertowi wykonanymu przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach przy ul. Cichej. Ale nie było cicho. W sali koncertowej zasiadło blisko 80 Pań Złotego Wieku. Zgaszone światło, reflektory, znakomici muzycy i...młodzi artyści z MDK. Konferansjer, niczym przewodnik, prowadził i opisywał Dzień Kobiet w ,,mijających," krajach Europy. Piosenkarki z piosenkarzem śpiewali w językach przeboje z tych europejskich państw: Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Grecji, Węgier, Ukrainy i Polski. Po każdym- brawa, okrzyki, radość... Koncert wzbogacił Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla z życzeniami, goździkami i śpiewem "Sto lat".
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

ANNO DOMINI 2022

Studenci Złotego Wieku pożegnali Rok Ignacego Łukasiewicza


Dobiegł końca Rok Ignacego Łukasiewicza 2022. Wydarzeń było wiele, atrakcji jeszcze więcej. Aktywnie w tym wydarzeniach działał Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach. 19 stycznia 2022 r., w Dworze Karwacjanów, odbyła się Inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza na UZW, wykładem dr. Sławomira Mrozka- ,, Życie Ignacego Łukasiewicza nad rzeką Ropą". 8 marca, na uroczystość urodzin 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza i... Międzynarodowego Dnia Kobiet, Złoty Wiek zaprosił do Dworu Karwacjanów... Ignacego Łukasiewicz z małżonką Honorata oraz...Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kuklę . 16 marca studenci- seniorzy wybrali się do Muzeum Regionalnego PTTK po wiedzę o Ignacym Łukasiewiczu. 12 maja wędrowali śladami Ignacego po uliczkach Miasta Światła, aż do Skansenu Naftowego ,,Magdalena ". 25 maja odbyli majówkę w Muzeum w Bóbrce i zapalili znicze na grobowcu Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów w Zręcinie. 30 listopada, w Dworze Karwacjanów, słuchacze Złotego Wieku zamknęli i pożegnali Rok Ignacego Łukasiewicza 2022. Portret Ignacego, jego lampa naftowa, czarny cylinder i...Katarzyna Liana, kustosz muzeum, która w swoim wykładzie- prezentacji ,,Jak wynalazek Ignacego Łukasiewicza zmienił życie mieszkańców Gorlic i okolic"- poprowadziła niezwykłą gawędę o czasach końca wieku XIX- tego, międzywojnia- niezwykłego rozwoju przemysłu naftowego i gazownictwa na ziemi gorlickiej i bieckiej:pól naftowych, rafìnerii, fabryk maszyn i sprzętu wiertniczego, szkół wiertniczych, przyfabrycznym koloniach mieszkalnych.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Studenci Złotego Wieku zasadzili 150 jodełek


19 października br., 65 studentów- seniorów Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, wyruszyło na wycieczkę edukacyjną w przepiękny Beskid Niski, krainę dawnej Łemkowszczyzny- do Ośrodka Szkoleniowo- Wypoczynkowego Lasów Państwowych ,,Radocyna". Oczywiście nie na wypoczynek i wczasy, ale przede wszystkim po wiedzę i...pracę. Studenci- seniorzy zawdzięczali tę wyprawę doradcy ds. klimatu i środowiska w powiecie gorlickim Gabrieli Mazur oraz zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Gorlickiego- Konrada Barczyka- pięknym hasłem projektu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKI-,, Drzewo od Powiatu, dla dobra klimatu ". Magurą Małastowską- Gładyszowem, Zdynią, mijając tereny Watry, gdzie odbywa się święto Łemków, ubitą leśną drogą- dotarliśmy do Radocyny. Po powitaniu, Konrad Barczyk , z leśniczym Andrzejem Pikorem-zaprosili...do lekcji i pracy- niedaleko od ośrodka. Na przyleśnym zboczu przygotowane były miejsca do sadzenia maleńkich jodełek. Krótka lekcja i studenci - seniorzy z zapałem ruszyli do pracy. 150 drzewek- szybko zostały fachowo zasadzone. Leśnicy podziwiali, gratulowali i zapraszali na odpoczynek przy ognisku, gdzie czekały kiełbaski, pachnący chleb i gorąca herbatka oraz...praktyczne upominki. Z żalem żegnaliśmy Radocynę, by powrócić do Gorlic.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Aktywni studenci Złotego Wieku


Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach z radością powrócił do wiedzy, aktywności- wykładów, prezentacji i edukacyjnych wycieczek. 30 września br. skorzystali z programów wyjazdów turystycznych dla seniorów UTW- ,, Małopolska z przewodnikiem". Gorliczanom przypadła bezpłatna wycieczka do Wadowic - ,, Do Domu Jana Pawła II." Wydarzenie niezwykłe, wzruszające, zapisujące w pamięci Złotych Seniorów ślady miejsca urodzenia, chrztu, domu, szkoły i - dzięki rozbudowanemu muzeum- pontyfikatu aż do śmierci oraz...wyniesienia na ołtarze Św. Jana Pawła II Wielkiego. Tydzień później, 5 października, odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 UZW- zaskakująca i niepowtarzalna- bo w plenerze. Wykładowca- przewodnik Tomasz Pruchnicki poprowadził studentów- seniorów śladami gorlickich Żydów, w 80. rocznicę likwidacji gorlickiego getta. Miejscem wykładu był Plac Dworzysko- dawna dzielnica żydowska, a w czasie okupacji niemieckiej zamknięte getto, z którego 19 sierpnia 1942 r. Niemcy wywieźli 60 wagonami ok. 2000 ostatnich gorlickich Żydów do Bełżca, gdzie zostali zlikwidowani. Po wysłuchaniu tej tragicznej historii, szliśmy spacerkiem śladami dawnych ,,starszych braci w wierze": szkoły talmudycznej dla chłopców, przedszkola- dziecińca, świetlicy dla młodzieży, synagogi wielkiej, kahału, czyli żydowskiej gminy.... Z Dworzyska studenci- seniorzy Złotego Wieku pomaszerowali do Skansenu Naftowego ,, Magdalena", gdzie złożono rotę ślubowania przez tych, którzy w swojej jesieni życia dostrzegli złotą paletę barw- złotą jesień życia- w Uniwersytecie Złotego Wieku w Gorlicach. 12 października br., u progu XXII Dnia Papieskiego ,,Blask Prawdy", kolejna wycieczka- pielgrzymowanie do Krakowa na Białych Morzach- do Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się". ,,Seniorzy z wizytą u Jana Pawła II". Przepiękna pogoda- ,,złota polska jesień". Msza św. w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego w intencji studentów- seniorów Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, wykład o Całunie Turyńskim, spotkanie w ,,Białej Sali" przy kawie, herbacie, ciasteczku, połączone z prezentacją firmu o Ojcu Świętym i Jego dziedzictwie, zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i...wyjazd na wieżę widokową - z pożegnaniem pełnym wiedzy, wrażeń, emocji- tego świętego miejsca na małopolskiej ziemi.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Drodzy studenci - seniorzy UZW w Gorlicach


Wakacje za nami. Myślę, że jesteście wypoczęci i spragnieni wiedzy - ciekawi wykładów, prelekcji, wycieczek edukacyjnych...28 września 2022 r., w sali konferencyjnej Domu Polsko- Słowackim, na naszym tradycyjnym spotkaniu organizacyjnym, radowałem się frekwencją i Waszym uśmiechem. Wszystkim obecnym, ok. 70. moich seniorów- studentów, przedstawiłem plan działania Uniwersytetu Złotego Wieku do zakończenia roku kalendarzowego 2022 r., czyli czterech miesięcy: wrzesień, październik, listopad, grudzień. Dla wiadomości wszystkich, też nieobecnych, wprowadzam na stronę UZW - Gorlicki Senior.
Plan działania UZW w Roku Akademickiego 2022/2023 - sesja zimowa: miesiące IX, X, XI, XII.

galeria

O Marii Konopnickiej - "pieśniarki Narodu"
- wykład w sali Pod Sową - w 180. rocznicę urodzin


27 kwietnia 2022 r. , w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, odbył się w sali Pod Sową wykład z prezentacją o Marii Konopnickiej, w przypadającą 23 maja 180.rocznicy urodzin najwybitniejszej poetki realizmu, nowelistki i publicystki. Z tej okazji Sejm RP, doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. O tym wydarzeniu pamiętał Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach. Nie przypadkowo. Seniorzy- studenci wychowywali się od dzieciństwa i młodości na literaturze "pieśniarki Narodu "- od książeczki bajeczki "O krasnoludkach i sierotce Marysi", poprzez "Naszej szkapie", "O Wrześni", "A jak poszedł król na wojnę", "Pan Balcer w Brazyli"......aż do patriotycznej "Roty", która kandydowała do narodowego hymnu. Z wielką przyjemnością studenci- seniorzy słuchali opowieść literacką dyrektorki Joanny Kalisz - Dziki - o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Na świat przyszła 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była córką Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. 20 lat później poślubiła Jarosława Konopnickiego herbu Jastrzębiec. W czasie 10 lat małżeństwa urodziła ośmioro dzieci. Rozstała się z mężem w 1876 r., któremu nie podobało się literackie zainteresowanie żony. A Pani Maria pisała, pisała i pisała.Poezja, nowelistyka, publicystyka. Wiersze, nowele ukazywały się na łamach ówczesnej prasy. Zdobywała coraz większe uznanie i sławę. Na 25 - lecie pisarskiej pracy, w 1903 roku otrzymała w darze od narodu dworek w Żarnowcu k. Krosna na Pogórzu Karpackim. W 1908 r. opublikowała ,, Rotę". 15 lipca 1910 r., w 500.rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem, w uroczystość odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, "Rotę" odśpiewało kilkuset chórzystów. Trzy miesiące później, 8 października 1910 r., Maria Konopnicka- "pieśniarka Narodu", zmarła we Lwowie i spoczęła na Cmentarzu Łyczakowskim.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Zdrowie kobiety - profilaktyka raka piersi


22 marca 2022 r. , w Dworze Karwacjanow w Gorlicach, o godzinie 16.00, liczne grono studentów - seniorów Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, uczestniczyło w wykładzie edukacyjnym ,, Zdrowie kobiety- profilatyka raka piersi"- realizowanego w ramach projektu prowadzonego przez Centrum Zdrowia Tuchów. Wykładowca - lekarz medycyny Paweł Blicharz, radiolog pracujący w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie - okazał się doktorem o wielkiej wiedzy dotyczącej profilatyki badań mammograficznych, diagnozowania raka piersi oraz... doskonałym mówcą. Jego zdaniem mammografia jest najlepszą formą profilaktyki i diagnozowania. Wskazał też prostą naukę samobadania. Badanie wykonywane odpowiednio wcześniej pozwala skutecznie rozpoznawać i leczyć zmiany chorobowe. Regularne badania mammograficzne zaleca się przeprowadzać u kobiet w wieku od 50 do 69 lat i powtarzać je co 24 miesiące. Zachęcał wszystkie Panie Złotego Wieku do skorzystania otwartego i bezpłatnego programu profilaktycznych badań mammograficznych w Centrum Zdrowia Tuchów. Wykład edukacyjny zakończył się poczęstunkiem, rozdaniem pakietów edukacyjnych dla studentów Złotego Wieku i... zapisami na darmową mammografię.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Po wiedzę o Ignacym Łukasiewiczu do Muzeum Regionalnym PTTK
im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach


16 marca 2022 r. studenci- seniorzy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach zdobywali wiedzę o Ignacym Łukasiewiczu w Muzeum Regionalnym PTTK. Nie przypadkowo. Wszak patronem jest... Ignacy Łukasiewicz! Wśród pamiątek- eksponatów po Ignacym Łukasiewiczu są: alembik aptekarski, czyli urządzenie do destylacji oraz prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej. Ale z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza, w przypadającą 8 marca 2022 r. 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, Muzeum Regionalne wzbogaciło się wystawą czasową pt. "Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach". Przypomina pięcioletni pobyt genialnego polskiego wynalazcy w naszym mieście nad rzeką Ropą. O tej niezwykłej wystawie oprowadzała i opowiadała słuchaczom UZW kustosz Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza, Katarzyna Liana. W swojej opowieści przypomniała, że właśnie w Gorlicach Ignacy Łukasiewicz stał się samodzielnym farmaceutą i właścicielem apteki, tutaj zawarł związek małżeński w gorlickim kościele, dokonał destylacji idealnej, doskonałej, a rozgłosem w ówczesnym świecie stała się zapalona w Gorlicach pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.

Galeria fotograficzna

galeria

UZW na 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza
oraz Międzynarodowym Dniu Kobiet


8 marca 2022 r., w Dworze Karwacjanów w Gorlicach, odbyło się kolejne w nowym roku spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. 90 studentek- seniorek uczestniczyło w niezwykłym wydarzeniu, łączącym tradycyjny w dniu 8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz przypadający w tym roku 8 marca - 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza. Na te ważne uroczystości zostali zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, zespół muzyczno- wokalny z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach z instruktorką Agatą Masztafiak oraz...Honorata i Ignacy Łukasiewiczowie, w które ,,wcielili" się Katarzyna Liana- kustosz Muzeum Regionalnego PTTK im. im. Ignacego Łukasiewicza i Roman Dziubina- rektor UZW. W nastrój wprowadziła wszystkich grupa muzyczna- Julia, Paweł, Bartek i Mikołaj. Znane przeboje o miłości, kochaniu, przemijaniu- przeplatały się ciekawostkami, anegdotami Honoraty i Ignacego o ich miłości, przeszkód, gdyż Honoratka była siostrzenicą Ignacego, o uporze i staraniom, ślubie w gorlickim kościele i codziennych trosk, kłopotów, radości, sukcesów, codziennego życia aż do śmierci...Z rąk Burmistrza Rafała Kukli każda z Pań otrzymała piękne życzenia i rosłe, czerwone goździki.

Galeria fotograficzna

galeria

Drodzy studenci - seniorzy UZW


Moi Drodzy studenci- seniorzy UZW. Po udanym wykładzie inauguracyjnym Roku Ignacego Łukasiewicza- ,,Życie Ignacego Łukasiewicza nad rzeką Ropą w Gorlicach w latach 1853- 1858"- ponowny wzrost zakażeń wirusem COVID 19. Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu zajęć do 28 lutego 2022 r. , równocześnie informując, że zgodnie z planem zajęć zapraszamy 8 marca 2022 r . liczne Grono Pań Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, do Dworu Karwacjanów, gdzie o godz. 16.00 odbędzie się uroczystość 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza oraz Międzynarodowego Dnia Kobiet z udziałem..... Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów.

galeria

Inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza na UZW


19 stycznia 2022 r., w Dworze Karwacjanów w Gorlicach, Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach zainaugurował Rok Ignacego Łukasiewicza, w 200. rocznicę urodzin i 140. rocznicę śmierci Wielkiego Polaka. - W 2022 r., w działalności studentów- seniorów UZW dominować będzie tematyka poświęcona postaci, życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza, który też nad rzeką Ropą w latach 1853- 1858 mieszkał i pracował. Zaplanowaliśmy wykłady, prelekcje, spacery i wycieczki śladami Ignacego Łukasiewicza- podkreślił rektor Roman Dziubina witając słuchaczy, zaproszonych gości. Burmistrza Miasta Gorlice reprezentował Sekretarz Miasta Gorlice Daniel Janeczek. Wszyscy uczestnicy z uwagą słuchali wykładu historyka dr.Sławomira Mrozka- ,, Życie Ignacego Łukasiewicza nad rzeką Ropą w Gorlicach- Mieście Światła ". Wykład wzbogacony był prezentacją o Ignacym Łukasiewiczu- patriocie, farmaceucie, wynalazcy lampy naftowej, doskonałej destylacji nafty, pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej w Gorlicach, filantropem, społecznikiem, twórcy przemysłu naftowego - dzięki któremu ziemia gorlicka stała się kolebką przemysłu naftowego, krainą, gdzie zostawił swoje ślady.

Galeria fotograficzna

galeria

ANNO DOMINI 2021

Na pożegnanie Starego 2021 Roku i powitanie Nowego 2022 Roku


Żegnamy Stary 2021 Rok. Kolejny rok pandemii koronawirusa w świecie, Europie, Polsce, Małopolsce i naszej pięknej Ziemi Gorlickiej. COVID - 19 wciąż jest wśród nas. Zmienia tylko swoją "twarz". Na szczęście większość seniorów, w tym seniorów- studentów ma już za sobą szczepienie wspominające! Mimo tych wszystkich obostrzeń- DDM, czyli dystansu, dezynfekcji, maseczki- seniorzy nie dają się. Są aktywni, ale rozsądnie. W mijającym roku, w czerwcu, zakończliśmy rok akademicki w Skansenie Naftowym "Magdalena". Chwile zdrowia, uśmiechu i kultury dał chętnym Gorlicki Dzień Seniora. Wielkim wrażeniem był spacer nocą po Rzeszowie. Piękna i wzruszająca była Inauguracja Roku Akademickiego z chórem Cantores Carvatiani. Pięć kolejnych wykładów zróżnicowanych tematycznie i...długo oczekiwany Jubileusz 15- lecia Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach! Były wspomnienia, podziękowania....Raut u Piłsudskiego, bankiet biesiadny, wspomnienie rektora i niezwykła fotografia utrwalona na wieki." To za nami już jest... "i nie wróci więcej". Co przed nami ? - Życie będzie, Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach- będzie. Nowy Rok 2022 powita nas 200.rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza. 19 stycznia 2022 r., w Dworze Karwacjanow w Gorlicach, w środę o godz. 10.30. odbędzie się Inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza przez Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach- wykładem dr. Sławmira Mrozka - "Życie Ignacego Łukasiewicza nad rzeką Ropą".

Gorlice Miasto Światła nocą na Rynku - przed Świętami Bożego Narodzenia


Galeria fotograficzna

galeria

Zimą na Karaiby


1 grudnia 2021r., w nastroju początku zimy, słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach ,, przenieśli " się na Karaiby za sprawą gorlickiego podróżnika, Tomasza Pruchnickiego. Przemierzył najdalsze zakątki świata. Zwiedza, fotografuje, prezentuje na wystawach i ...raz w roku, w grudniowy dzień, prezentuje studentom- seniorom UZW wspaniałe prelekcje z cyklu ,,Świat bliżej nas ". Tym razem, w Dworze Karwacjanów w Gorlicach, opowieść i prezentowane fotografie wzbogaciły wiedzę o niezwykle atrakcyjnej, choć odległej krainie świata - Karaibach. To region składający się z Morza Karaibskiego, położonego na południowy wschód od Zatoki Meksykańskiej i kontynentu Ameryki Północnej. Zdjęcia zachwycały, opowieści uczyły. Nadmorski Meksyk, Gwatemala, Salwador, Kuba... Różnorodność mieszkańców, kultury, historii, przyrody, flory i fauny...Odkryte ruiny miast Majów, uśpione wulkany, zielone, bujne krajobrazy, malownicze plaże, owoce morza, owoce tropikalne, soki wyciskane ze świeżych owoców, porty, tawerny na wielu karaibskich wyspach, jak chociażby na Kubie...
Zostały słuchaczom wrażenia i....marzenia.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

UZW pamiętał o Różewiczu


24 listopada br., w Dworze Karwacjanów w Gorlicach, odbył się kolejny wykład dla seniorów Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. Wykładowcą była Joanna Kalisz- Dziki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, która w przypadającym Roku Różewicza, w formie prelekcji ,, Tadeusz Różewicz- poeta, dramaturg, prozaik, scenarzysta". W 100. rocznicę urodzin. Liczna grupa seniorów- studentów z uwagą słuchała niezwykle interesującą prezentację- opowieść o wyjątkowym znaczeniu dorobku Tadeusza Różewicza, jego życiu, artystycznym dokonaniom, miłości do matki i żony. Przenosiła słuchaczy w świat dzieciństwa poety- do Radomska- krainy, gdzie się urodził 9 października 1921r., spędził młodość, był pod wrażeniem i wpływem starszego brata Janusza- razem działali w konspiracji- Armii Krajowej. Przeżył śmierć Janusza, zabitego przez okupanta. Był świadkiem okrucieństwa wojny, Holocaustu. Przeżył ludobójstwo- ,, Mam dwadzieścia cztery lata/Ocalałem/Prowadzony na rzeź..- pisał w wierszu ,,Ocalony ". Prelegentka podkreślała, że mimo okrucieństwa wojny, przeżyć- był pełen czułości dla świata. Miłością poety była matka Stefania i jego żona Wiesława. Przeżyli wspólnie 70 lat. Wspaniałą prezentację, Joanna Kalisz- Dziki zakończyła krótkim filmem ,, Spacer śladami braci Różewiczów". Był to spacer po Radomsku, krainy dzieciństwa i młodości Tadeusza Różewicza.

Galeria fotograficzna

galeria

Ks. Bronisław Świeykowski - Burmistrz dni grozy.
W 65. rocznicę śmierci 17.11.2021 r.


Jubileusz 15- lecia Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach
"Ale to już było i nie wróci więcej..."


10 listopada 2021r., w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, odbyła się uroczystość 15- lecia Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. To piękny, kryształowy Jubileusz dla licznej braci studenckiej seniorów, którzy wypełnili salę koncertową, w nastroju i modzie ,, lata dwudzieste, lata trzydzieste ". Wśród zaproszonych gości witani byli: Starosta Gorlicki Maria Gubała, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski, Proboszcz parafii Nar. Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach ks. Stanisław Ruszel, Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanow i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach Joanna Kalisz- Dziki oraz Członek Zarządu Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka. Historię 15- lecia gorlickiego Uniwersytetu odczytał- w literackiej formie poetyckiej- inicjator, twórca i rektor UZW. Po tej wiedzy, był czas podziękowań i symbolicznych upominków dla zaproszonych gości za wspieranie tej Złotej Róży- Złotego Wieku oraz gratulacje i podziękowania za twórcze dzieło aktywności gorlickch seniorów. Po tej uroczystej części, uczestniczy wzięli udział w ,, Raucie u Piłsudskiego "- koncercie, który dzień przed Narodowym Święcie Niepodległości, wprowadził słuchaczy w klimat spotkań u Marszałka, ówczesnych elit, piosenek retro, gwiazd estrad, kabaretów, filmów...najpiękniejszych przebojów lat 20-tych i 30-tych...
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

„Ale to już było i nie wróci więcej...”
15 lat minęło, jak jeden dzień

galeria

"Jan Paweł II na ścieżkach mojego życia"


20 października 2021r., w Dworze Karwacjanow w Gorlicach, odbył się kolejny wykład dla studentów -seniorów Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach: ,, Jan Paweł II na ścieżkach mojego życia "- niezwykłe wspomnienia dr. Mieczysława Janowskiego, polskiego polityka i samorządowca, byłego prezydenta miasta Rzeszowa, senatora dwóch kadencji do Senatu, posła do Parlamentu Europejskiego, nauczyciela akademickiego. Wykład z prezentacją był gawędą, opowieścią piękną polszczyzną, pełną emocji o bezpośrednich spotkaniach z Papieżem - Słowianinem w ojczystym kraju i zagranicą - od pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku, gdzie na placu Zwycięstwa w Warszawie wypowiedział prorocze słowa: ,,...Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi ", a zakończony symbolicznym, nadprzyrodzonym zamknięciem otwartej Biblii położonej na trumnie Jana Pawła II, w momencie zakończenia ceremonii pogrzebowej. W tej bardzo osobistej opowieści dr. Mieczysława Janowskiego, cenne były prezentowane myśli, fragmeny wypowiedzi, dokumentów, które mają ponadczasową mądrość Wielkiego Papieża Polaka.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

"Gaude, mater Polonia..." - Inauguracja Roku Akademickiego



16 października br., w Dworze Karwacjanów w Gorlicach, odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach 2021/2022. W nastrój powagi wydarzenia wprowadził uczestników Chór Cantores Carvatiani przy Muzeum Dwory Karwacjanow i Gładyszów w Gorlicach, pod dyrekcją Anny Cisoń- Połeć, pieśnią ,, Gaude mater Polonia " - Raduj się Matko Polsko, jednego z najstarszych religijnych utworów liryki polsko- łacińskiej, średniowiecznego hymnu ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa. Wśród zaproszonych i przybyłych gości obecni byli: Zastępca Burmistrza Łukasz Bałajewicz, Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak oraz pełna sala spragnionych wiedzy, kultury, śpiewu, wycieczek- studentów- seniorów, którzy w swojej jesieni życia dostrzegli złotą paletę barw, złotą jesień życia w Uniwersytecie Złotego Wieku. W napięciu, ale głośno i radośnie, powtarzali za rektorem UZW Romanem Dziubiną rotę ślubowania, zakończoną słowem ,, Ślubuję!". Kolejna pieśń Chóru Cantores Carvatiani- ,, Gaudeamus igitur "- ,, Radujmy się !" - wzruszyła całą brać studencką- seniorów i wysłuchała jeszcze trzy piękne miłością do Ojczyzny pieśni. Po koncercie, brawach, podziękowaniach za wzbogacenie uroczystości, gratulacje złożyli przedstawiciele władz Miasta Gorlice- Zastępca Burmistrza Łukasz Bałajewicz i Przewodniczący Rady Miasta Robert Ryndak - życząc seniorom- studentom zdrowia, aktywności, bezpieczeństwa i zdobywania wiedzy. Uroczystość zakończyła się wykładem inauguracyjnym prof. dr. hab. inż. Kazimierza Wiecha, wybitnego entomologa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, kierownika Uniwersytetu Trzeciego Wieku na UR, propagatora wiedzy historycznej, świadomości państwowej i narodowej- wykładem z prezentacją: "Polak, Węgier dwa...". Wykład o historii relacji polsko- węgierskiej, obejmujący 1000 lat wzajemnego sąsiedztwa.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Rzeszów nocą - wycieczka UZW


8 października 2021r., pięćdziesięcioro słuchaczy UZW wybrało się na wycieczkę do Rzeszowa. Ale nie była to zwykła wycieczka- taką mieliśmy 22 października 2019 r. , pod niezwykłym tytułem ,,Melancholijny spacer po Starówce Rzeszowa- wojewódzkiej stolicy czasów naszej młodości ". Byliśmy pod wrażeniem zmian- pięknie odrestaurowanych kamienic, kamieniczek, zamku Lubomirskich, pałaców, willi ....niezwykłej Podziemnej Trasy Turystycznej i drugiej atrakcji- grających multimedialnych fontann. Ówczesny przewodnik Zygmunt Cebula, zauroczony też Gorlicami, gdyż jego małżonka jest gorliczanką z rodziny Siłków - zapraszał do Rzeszowa na zwiedzanie Starówki nocą, zakończone koncertem multimedialnym fontann. Mimo czasu pandemii koronawirusa COVID- 19, przyjechaliśmy na wycieczkę- ,,Rzeszów nocą ". Pogoda dopisała. Przewodnik, pan Zygmunt, prowadził nas podobną trasą sprzed dwóch lat- uliczkami Starówki, promenadą, po Rynku. Przepiękne widowisko oświetlonych kamieniczek, Ratusza, starej studni, pomnika Tadeusza Kościuszki, Tadeusza Nalepy na deptaku- pełnych barw, kolorów... Bajeczne widoki robiły wśród studentów-seniorów niezwykłe wrażenia. Finałem późno wieczornego spaceru był oczekiwany multimedialny koncert grających fontann. Gama barw, dźwięków, emocji, kolorów. Ta noc pozostanie na długie lata w pamięci Złotych Seniorów.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

Drodzy studenci - seniorzy UZW!


Wakacje za nami. Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia też za nami. Nie wszyscy w nim uczestniczyli. Rozumiem, przecież pandemia nie odeszła, nadal trzeba przestrzegać dystansu, maseczki i dezynfekcji. Wierzę, że seniorzy UZW się zaszczepili . Obecni na Walnym przyjęli jednogłośnie sprawozdania z działalności merytorycznej i finansowej za 2020 rok. Przed nami Nowy Rok Akademicki UZW 2021/2022. Poniżej prezentujemy przygotowany plan działania na trzy miesiące (październik, listopad, grudzień 2021 r. - sesja zimowa).

Plan zajęć na Rok Akademicki 2021/ 2022 (październik, listopad, grudzień 2021 r.)


galeria

Moi Drodzy Studenci - Seniorzy.
Życzę Wam wszystkim udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji!
Do zobaczenia 29 września 2021 r. w Gorlickim Centrum Kultury,
o godzinie 10.00. na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach!


galeria

Zakończenie Roku Akademickiego 2020/2021
Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach


W tym "dziwnym świecie" czasu pandemii, Rok Akademicki 2020/2021 UZW był równie dziwnym rokiem. Pełni nadziei, że koronawirus COVID- 19 powoli odchodzi, że przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń- DDM- dystans, dezynfekcja, maseczki- można organizować spotkania, wykłady, prelekcje. Zarząd, za zgodą Dyrektora Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach, Pana Janusza Zięby, podjął decyzję, że zajęcia UZW odbywać się będą właśnie w GCK.
30 września 2020 r. odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach; 7 października 2020 r. studenci- seniorzy wysłuchali pierwszy wykład "Recepta na zdrowie seniora- osteoporoza "- dr. Tomasza Płatka; 14 października 2020 r. odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego UZW 2020/2021- z wykładem "Feliks Tarczyński i jego epoka "- Janusza Sepioła. Niestety, następnego dnia gorlicki powiat znalazł się w tzw. czerwonej strefie, a zajęcia odwołane. Wkrótce cała Polska stała się strefą czerwoną. Jedyną formą kontaktu ze słuchaczami- bieżących informacji, wykładów Gdańskiego UTW i Sądeckiego UTW, Informatora Co? Gdzie? Kiedy?, Telewizji Pokolenia, wykładów RTVG na UZW- stała się nasza internetowa strona "Gorlicki Senior ". Po ośmiu miesiącach, czyli w czerwcu 2022 r., sytuacja się o tyle poprawiła, oboszczenia złagodzone, że Zarząd podjął decyzję o...zorganizowaniu zakończenia Roku Akademickiego Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach-2020/2021. Uroczystość odbyła się w plenerze, w Skansenie Naftowym "Magdalena ". Była niezwykła i niepowtarzalna, pełna radości, że znów jesteśmy razem...Z serca witałem ponad 80- ciu moich studentów- seniorów i ...Gości: dr. Tomasza Płatka i dietetyczkę mgr Klaudię Słotę, którzy dzielili się swą wiedzą ze słuchaczami UZW przez RTVG w telewizji kablowej i na Youtube, a na zakończenie Roku Akademickiego, stojąc na niezwykłej scenie i scenerii przekazali na czas wakacji porady na zdrowie każdego seniora. Tradycyjnie każdy student- senior otrzymał dyplom i nagrodę. Wszystkim gratulowałem, życzyłem zdrowia, udanych wakacji, przypominając stary przebój naszej młodości: "Już za parę dni, za dni parę/ Weźniesz plecak swój i gitarę/ Pożegnania kilka słów/ Pitagoras będzie zdrów/ Do widzenia wam canto, cantare...

Galeria fotograficzna

galeria

"W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze. "


Przysłowia są mądrością narodu. Lud przez całe lata obserwował zmiany zachodzące w przyrodzie, wraz z kolejnymi miesiącami i porami roku. Te polskie przysłowia ma też miesiąc czerwiec, bo przecież "Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy ". Przysłowia miały formę przepowiedni w pogodzie: Gdy się święty Jan rozczuli, to go dopiero Najświętsza Panna utuli; Kiedy z Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze; Czerwiec stały, grudzień doskonały.

galeria

W czerwcu czerwce na czerwcu


Oprócz mądrych i ciekawych przysłów dotyczących miesiąca czerwca, warto wiedzieć skąd się wzięła nazwa ,, czerwiec ". Według Aleksandra Brücknera, polskiego slawisty, historyka literatury i kultury polskiej, autora Słownika etymologicznego języka polskiego- ,, czerwiec "pochodzi od słowa ,,czerw ". Inni badacze wywodzą nazwę tego miesiąca od potocznej nazwy poczwarki owada barwnikowego- czerwca polskiego, z którego w dawnych wiekach wyrabiano czerwony barwnik do tkaniny. W tych dawnych czasach, właśnie w czerwcu, zbierano na korzeniach rośliny czerwiec trwały- gatunek z rodziny goździkowatych- żerującego czerwca polskiego. Do końca XVI w. miesiąc czerwiec był porą żniw czerwca polskiego, który, wysuszony - obok soli, ziarna, drzewa, potażu, bursztynu- był najważniejszym towarem eksportowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

galeria

Czerwcowe Święto Bożego Ciała


Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa, potocznie zwane Bożym Ciałem to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego- w tym roku był to 3 dzień czerwca. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Liege w 1246 r., w1317 r. ustanowiono to święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce Boże Ciało wprowadził biskup Nanker na synodzie w Krakowie w 1320 r. Zewnętrzną formą tego święta jest procesja do czterech ołtarzy. 3 czerwca 2021 r., nadal w czasie pandemii koronawirusa, ale przy znacznym zniesieniu obostrzeń, w tym konieczności noszenia maseczek na ulicach i w plenerze- w pięknym, słonecznym dniu, na gorlickm Rynku zgromadziła się liczna rzesza wiernych: radosne dzieci, gorliczanie w różnym wieku, księża, siostry felicjanki, ministranci, diakoni....W nastroju nabożeństwa, śpiewu modlitwy, dźwięku dzwonków, dzwoneczków, sypania płatków pachnących kwiatów..., chorągwi, fetronów i baldachimu, pod którym, proboszcz parafii Nar. Najświętszej Maryi Panny, ks. dziekan Stanisław Ruszel, trzymając monstrancję z Najświętszym Sakramentem, poprowadził ulicami miasta- 3 Maja, Legionów, Wróblewskiego na Plac Kościelny, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, gdzie wierni adorowali wystawiony na ołtarzach Najświętszy Sakrament - czując się bliżej Boga, doznając zbliżenie się do Stwórcy.

Galeria fotograficzna
galeria

W maju jak w gaju, albo w raju...


Nieprzypadkowo się tak mówi, przecież maj jest najpiękniejszym miesiącem roku. Według starych legend, właśnie w maju Bóg Ojciec stworzył świat. W tym polskim podaniu ludowym jest ziarno prawdy, wszak wiosną, zwłaszcza w maju, odradza się po zimie przyroda, gdy zielenią się łąki umajone kwiatami różnorodnych barw, kolorów, zapachów. Kwitną kolorami krzewy, drzewa, gaje...Budzą się do życia ptaki radosnymi pieśniami. Z dalekich, ciepłych krajów przylatują bociany, klekocząc swoje opowieści...


Miesiąc maj daje też radość ludziom- słońcem , barwami przyrody , zapachami..., które dają nadzieję na nadchodzące dni, kolejne miesiace, święta. A świąt ci w maju dostatek: Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Święto św. Floriana- patrona strażaków, Święto św. Stanisława, patrona Polski, Dzień Zwycięstwa, rocznica św. Jana Pawła II...i moje skromne urodziny 1 maja- w święto św.Józefa, patrona ludzi pracy. A na koniec tych moich majowych rozważań wspomnę, że przez codzienne majowe nabożeństwa wieczorne, z kościołów, kościółków, przydrożnych kapliczek i krzyży umajonych kwiatami, niosą się niczym echem litanie oraz pieśni maryjne chwalące Niepokalaną Maryję Matkę Chrystusa- "Chwalcie łąki umajone..."


Pamiętając, że 26 maja obchodzimy wyjątkowe święto- Dzień Matki- dedykuję mój wiersz wszystkim Mamom - bez względu na wiek- mieszkankom Gorlic i Ziemi Gorlickiej


Roman J. Dziubina
Mama to najpiękniejsze słowo świata

Mama to najpiękniejsze słowo świata-
Zgodzi się z tym nawet kochany tata.
Bo przecież tata swą mamę także miał-
Jej miłość, troskę od dziecka dobrze znał.

Dziś- w święto każdej na świecie mamy,
Pytam się- Za co tak mamy kochamy?
I choć odpowiedź zapewne każdy zna,
Wymienię me uczucia z serca dna:

Kochamy nasze mamy za życia dar;
Za miłość, ogrom serca- a mało kar;
Za codzienne troski, nauki, trudy;
Za odróżnianie prawdy od ułudy;

Za dobrą radę i słowa otuchy;
Za wszystko, na co świat jest dziś głuchy;
Za dania, przysmaki, świąteczne ciasta-
Więcej nie wymieniam- kochamy i basta!

W ten dzień pięknego Waszego święta,
Wierzcie, że każdy dziś o Was pamięta.
Cała rodzinka u mamy zagości -
Jestem przekonany, nie mam wątpliwości!-

Dzieci, wnuki, no i prawnuczęta-
Do spotkań rodzinnych wielka to zachęta!
Będą życzenia, całusy i ,, Sto lat "!-
Każdy swej mamie wręczy przepiękny kwiat.

Ja również Wam życzę zdrowia, radości-
Niech na waszych twarzach uśmiech zawsze gości!
A jeśli Mama odeszła do Nieba-
Wspomnijmy Ją, bo taka jest potrzeba.
Ja Mamie bukiecik na grób zaniosę,
Zapalę światełko - modlitwą poproszę...

Roman Dziubina - rektor

galeria

Kwiecień plecień, bo przeplata...


Kwiecień plecień, bo przeplata...nawet w święto Chrztu Polski, ale czy na IX edycji Forum Seniora - czas pokaże Kwiecień Roku Pańskiego 2021 zaskakuje nas. Ledwo minął Poniedziałek Wielkanocny, następnego dnia, 6 kwietnia, powitał nas śnieg, przypominając, że kwiecień plecień, bo przeplata...


Tydzień później, 14 kwietnia, w przypadające święto 1055. rocznicy Chrztu Polski, ponownie witała nas w Gorlicach i okolicach zimowa aura.


Nie wiem, czy powróci do nas 21 kwietnia- przekonamy się wkrótce, ale na pewno 21 kwietnia, o godzinie 10.00, będziemy mogli uczestniczyć w IX edycji Forum Seniora, organizowane przez Gazetę Krakowską oraz Dziennik Polski. Organizatorzy zapraszają nas seniorów na "Forum aktywnego Seniora"!


 

Forum Seniora to to seria ciekawych wykładów, porad ekspertów oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa osób starszych. Wcześniej organizowanych stacjonarnie, jednak ze względu na pandemię – spotkania przenieśliśmy do internetu. Internetowa forma Forum pozwala na wzięcie udziału w wydarzeniu wszystkim chętnym w komfortowych warunkach, w zaciszu swojego domu, gwarantując tym samym maksymalne bezpieczeństwo.

IX edycja Forum Seniora odbędzie się już 21 kwietnia o godzinie 10.00.

Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy m.in. o właściwym nawadnianiu organizmu, diagnostyce i profilaktyce chorób, zdrowej diecie, podstawowych zasadach bezpieczeństwa w codziennym życiu oraz o mediach społecznościowych. Odwiedzi nas też wyjątkowy gość – Anna Dymna!

Drodzy studenci seniorzy UZW, gorlickie seniorki, gorliccy seniorzy. Przeczytajcie i zapoznajcie się ze szczegółami oferty organizatorów. Na jej końcu jest możliwość wejścia na adresy internetowe do Gazety Krakowskiej www.gazetakrakowska.pl/forumseniora lub www.dziennikpolski24.pl/forumseniora 21 kwietnia, w dniu Forum, należy ponownie wejść na którąś ze stron, kliknąć w baner z parą seniorów, który nas przeniesie na stronę z transmisją. Warto! To nie będzie czas stracony! Poznacie niezwykłych wykładowców, ciekawe tematy, konkursy z nagrodami i...Annę Dymną.

Roman Dziubina - rektor



galeria

Na czas Zmartwychwstania


Ewangelia według św. Marka(16,1-8) Gdy skończył się szabat, Maria z Magdali wraz z Salome i Marią - matką Jakuba, zakupiły wonne zioła, pragnąc namaścić nimi ciało Jezusa. Wczesnym rankiem, gdy tylko wzeszło słońce, udały się do grobu (...). Gdy przybyły na miejsce, zauważyły, że potężny kamień został przesunięty i wejście do grobu jest otwarte. Weszły więc do środka i ujrzały młodzieńca w białej szacie, siedzącego po prawej stronie. A ponieważ bardzo się przestraszyły, rzekł do nich:
- Nie bójcie się! Czy szukacie Jezusa z Nazaretu, który został ukrzyżowany? Nie ma Go tutaj. Powstał z martwych! Spójrzcie, oto miejsce, gdzie leżało Jego ciało. Idźcie teraz i powiedzcie Piotrowi oraz pozostałym uczniom: "Jezus oczekuje was w Galilei i tam właśnie was spotka, tak jak zapowiedział przed śmiercią".







Wiosna, wiosna zawitała,
Słońcem Beskid nam ogrzała-
Szum potoków, zapach sosny,
Śpiewy ptaków- człek radosny!
Kiedy słyszy klekotanie-
Piękne zaloty bocianie.

Alleluja, zawołajmy-
Zmarwychwstałego witajmy!

Na Pogórzu, gdzieś w dolinie,
Rzeka Ropa wartko płynie,
A na polach, gdzie doliny,
Zielenią się oziminy.
Na polanach kolorowo-
Biało, żółto, szafirowo.

Alleluja, zawołajmy-
Zmartwychwstałego witajmy!

Skoro wiosna zawitała-
Wielką Noc nam przypomniała,
Że zbliżają się te święta,
Co od dziecka się pamięta!
Piękne święta, z tradycjami-
Święconymi śniadaniami.

Alleluja, zawołajmy-
Zmartwychwstałego witajmy!

Nim siądziemy przy tym stole,
Tak rodzinnie, razem, w kole-
Trza koszyczki przygotować;
Żurek smaczny ugotować;
Upiec baby lukrowane;
I mazurki ukochane!

Alleluja, zawołajmy-
Zmarwychwstałego witajmy!

Więc przy stole już siadajcie,
I Rektora wysłuchajcie-
Bo dziś ślę Wam swe życzenia-
Szczęścia, zdrowia, powodzenia!
Na Chrystusa Zmartwychwstanie,
O to proszę, Mój Ty Panie-
Zasiej ziarno w sercach ludzi,
Niech się miłość wśród nich zbudzi.
Daj opiekę i czuwanie-
Mój Ty Panie, Mój Ty Panie!
Życzę Wam wiary, nadziei-
Niech się świat wkrótce odmieni.

Alleluja, zawołajmy-
Zmartwychwstałego witajmy!

Roman Dziubina - rektor



galeria

Na czas Triduum Paschalnego 2021

"W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie,
W krzyżu miłości nauka.
Kto Ciebie, Boże, raz pojąć może,
Ten nic nie pragnie ni szuka...."


Przepiękna i mądra pieśń dla każdego chrześcijanina - o krzyżu, cierpieniu, miłości, o człowieczej doli na tym "łez padole ", która prowadzi do zbawienia. Zanim tę pieśń wysłuchamy- zaśpiewamy, przybliżę niezwykłą postać autora, Karola Bołoza Antonowicza, polskiego duchownego katolickiego, jezuity, poety. Żył w latach 1807- 1852.Pochodził z ormiańskiej rodziny. Ukończył studia prawnicze, brał udział w powstaniu listopadowym, założył rodzinę, miał pięcioro dzieci. Ich przedwczesna śmierć nie załamała rodziców. To wówczas Karol napisał "W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie...."- odnaleźli sens dalszego życia, drogę do zbawienia. Wstąpili do zakonów- on do zakonu jezuitów, żona Zofia do zakonu sióstr miłosierdzia,gdzie wkrótce zmarła. Karol stał się znanym kaznodziejem, misjonarzem, inicjował i prowadził akcje charytatywne wśród ludu. Niosąc pomoc zarażonym na cholerę, sam padł ofiarą epidemii. Pozostawił po sobie pamięć, opowiadania, listy, poezję i pieśni religijne, m. in. "Chwalcie łąki umajone".






Barbara Brach
Ciężar Krzyża

Nieść Krzyż
to z Jezusem iść krok w krok
gdy krzyż losu obezwładnia
tracisz resztę nadziei
podnieś oczy i westchnij
Słodki Jezu
któż jak nie ja Twe dziecko
Krzyż cierpienia
nieść ci pomoże
Pokonać ciężar Krzyża
to serce oddać we władanie Maryi
i iść odważnie z wiarą
we mgle i strumieniach deszczu
Jest droga olśniona słońcem
jest miejsce które koi cierpienie
Chleb karmiący siłą
Ręka wstrzymująca trzęsienie losu
bądź ufny
nie odchodź spod Krzyża
choć rozpacz wyciska łzy
bierz Krzyż
udźwigniesz
w ciszy wszystko zrozumiesz
Pan zna pracowników Swych pól
różnymi drogami każe iść
by zebrali zasiane ziarna miłości

Barbara Brach: "U źródła"

galeria

Roman Dziubina - rektor

"W marcu jak w garncu", ale Dzień Kobiet musi być!


Marzec powitał nas wiosną, po Kazimierzu przypomniała się zima, a 8 marca, w Dzień Kobiet, życzę wiosennego słoneczka, w samo południe. Uśmiechnijcie się moje Drogie i Kochane studentki Złotego Wieku, wszystkie gorlickie seniorki. Przez chwilę zapomnijmy o tym ,,dziwnym świecie ". Dzisiaj jest Wasze święto. Jak zawsze piękne, radosne, cudowne. Zanim Wam złożę życzenia, wspomnę o moim niespodziewanym spotkaniu z...Ignacym Łukasiewiczem- tak, tak- tym na ławeczce przy Ratuszu. Po powitaniach, rozmowach i pytaniach z mojej strony, m.in.o piękną,siwą i długą brodę- wyjaśnił mi, że ta siwa, długa broda przypomina jego dojrzały wiek, bo przecież 8 marca 2021r. obchodzi swoje 199 urodziny. Jest szczęśliwy nie tylko z długowieczności, ale również, że święto jego urodzin, jest od 1910r. Międzynarodowym Dniem Kobiet, czyli Świętem Pań. I Paniom, zwłaszcza Gorliczankom z Gorlic- Miasta Światła, dedykuje wiersz- parafrazę z ,,Dziadów "część IV Adama Mickiewicza, którą napisał i dedykował Honoracie- miłości swego życia.



"Kobieto! puchu marny!
ty wietrzna istoto!.."
Czy wiesz, kto wypowiedział
sławne zdanie to?
To Mickiewicz ustami Gustawa
wyraził żal,
Bo Maryla- rzekłszy "Bądź zdrów"-
poszła w "siną dal".
Twoje ze mną było odmienne
pożegnanie -
"Wkrótce się spotkamy"-
rzekłaś na rozstanie.
Więc, czując smutek,
nie okazywałem złości,
Honoratko, mój puszku,
mej wiecznej miłości


Z bukietem róż nie mogę przyjść,
by złożyć Wam życzenia.
Lecz w słowach mych jest taka myśl-
niech spełnią się Wasze marzenia!
Życzę Wam zdrowia, radości, wiary,
uśmiechu i nadziei-
Niech pandemia odejdzie,
i świat się wreszcie odmieni.
Roman J. Dziubina - Wasz rektor

galeria

Hu! hu! ha! Nasz zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
mroźnym śniegiem w oczy prószy,
wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!
Zima, zimowe ludziki i wykłady


Od najmłodszych lat, każdy z nas śpiewał piosenkę ,, Zima zła ." Od kilku lat tęskniliśmy za nią- zwłaszcza w święta Bożego Narodzenia , Trzech Króli- przypominając zimy naszego dzieciństwa i młodości...No to mamy! Meteorolodzy zapowiadają, że do marca? Na pewno zima swe uroki ma, ale gdy bardzo daje w kość- mamy jej dość! Chyba że ...tworzy dziwne zjawiska, które pojawiły się na na moim osiedlu "Korczak"-zimowe ludziki na drzewach, co utrwaliłem na wieki.

Pracowity tydzień za nami- myślę, że warto było. Ostatki we wtorek, w środę Popielec, wyciszamy się i na ten tydzień proponuję trzy wykłady Sądeckiego UTW w formie prezentacji:
- Dr Ewa Koszowska:"Ignacy Domeyko- człowiek niezwykły"
- Agnieszka Jawor, psycholog: "Dobrze, że jesteś" - Jak budować więzi międzypokoleniowe".
- Jakub Bulzak: "Jezuici w Polsce i na Sądecczyźnie"

Proszę kliknąć w:
- Wykłady na Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
- kliknij w kwadracik 7
- kliknij w wybrany wykład klikając w planszę z tytułem lub w "czytaj więcej..."
- kliknij pierwszą po lewej planszę, która się powiększy i prowadź prezentację klikając w trójkącik. Czytajcie, oglądajcie, miłej lektury

Roman - Wasz rektor

galeria

PER ASPERA AD ASTRA, CZYLI PRZEZ WIEDZĘ DO GWIAZD


Drodzy studenci- seniorzy- ,,...czas jak rzeka, jak rzeka płynie, unosząc w przeszłość tamte dni...". Powitał nas kolejny miesiąc 2021r. - luty. A pandemia nadal powstrzymuje nasze wspólne działania- nawet z obostrzeniami. Stąd działalność zastępcza przez lub poprzez naszą stronę internetową Gorlicki Senior. Myślę, że ,, Spacer śladami braci Różewiczów "się udał i wzbogacił Waszą wiedzę. Aktywni seniorzy UZW są zdobywcami, poszukiwaczami, zgodnie ze starożytnią maksymą ,,Per aspera ad astra." A zatem ,, Szukajcie prawdy jasnego płomienia! Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg..." . Na naszej stronie internetowej możecie powracać do wiosennych Wykładów UZW naYouTube, przeglądać i poznawać 39 wykładów Gdańskiego UTW i 20 wykładów Sądeckiego UTW w formie prezentacji w PDF. Oczywiście będę proponował. Ale na ten najbliższy tydzień, otwieram dla Was wyjątkowe źródło wiedzy- Telewizja Pokolenia. Wspaniałą, nową inicjatywę dla seniorów uruchomiła Fundacja Zaczyn, która serdecznie zaprasza do oglądania przez siedem dni w tygodniu o godzinie 16-tej, 7 tematów: Baśka poza schematem, Chwila dla zdrowia, Rozmowy pokoleń, Domówka z Wiką, Zapytaj Magdę, Ciało i dusza, Ela radzi. Przez całą dobę możecie klikać na te tematy, wybierać wcześniejsze, które są ponumerowane chronologicznie.
Na najbliższy tydzień (8-14.02.2021 r.) proponuję:
- pon. Baśka poza schematem (odcinek 3);
- wt. Chwila dla zdrowia (odcinek 1,10);
- śr. Rozmowy pokoleń (odcinek 1,2);
- czw. Domówka z Wiką (odcinek 1);
- pt. Ciało i dusza (odcinek 1,2);
- sob. Ela radzi (odcinek 1);
- niedz. Domówka z Wiką (odcinek 2)

Roman - rektor, Wasz Gorlicki Senior
Roman Dziubina


galeria

STUDENCI UZW WRACAJĄ NA WYKŁADY


14 stycznia 2021 r. minęły trzy miesiące od Inauguracji Roku Akademickiego UZW z wykładem Janusza Sepioła - "Feliks Tarczyński i jego epoka". Od tego czasu trwa przerwa - zawieszenie działalności.To dla nas smutny okres pandemii koronawirusa. Dzięki działającej stronie internetowej SUZW "Gorlicki Senior", podtrzymywałem z Wami stały kontakt "ku pokrzepieniu serc." Liczyłem na powrót do względnej normalności. Niestety, ten horyzont czasowy ciągle się oddala. Stąd decyzja wykładów online w formie prezentacji, też filmów na Youtube, na naszej stronie internetowej Gorlicki Senior. 13 stycznia 2021r. zaingurowaliśmy niezwykłym spektalem- widowiskiem ,, Betlejem Polskie "(Kto jeszcze nie widział, może w każdej chwili odtworzyć). W następnym tygodniu i w kolejnych prezentowane będą wykłady tematyczne. Tym pierwszym - inaugurującym jest "Spacer śladami braci Różewiczów" - link przesłany od prezes UTW "Wiem więcej" z Radomska, Anny Kapuściarek. Dlaczego ten wykład? Bo w tym mieście urodził się, spędził dzieciństwo i wczesną młodość Tadeusz Różewicz- polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. 27 listopada 2020 r. Sejm RP ustanowił literackich Patronów Roku 2021, uhonorowując: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i... Tadeusza Różewicza - "w 100.rocznicę urodzin ambasadora polszczyzny, poety przełomu, związanego z losem pokolenia wojennego, nieobojętnego, pełnego czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka- bohatera." A zatem zapraszam na "Spacer śladami braci Różewiczów".


galeria

"MĘDRCY ŚWIATA, MONARCHOWIE,
GDZIE SPIESZNIE DĄŻYCIE...."


Niestety, 6 stycznia 2021r. nie podążał ulicami Gorlic Orszak Trzech Króli. Uroczystości Objawienia Pańskiego odbywały się w gorlickich kościołach z sanitarnymi oboszczeniami. Pandemia koronawirusa powstrzymała piękne, odrodzone tradycje Orszaku Trzech Króli w mieście nad Ropą, upiększającego jedno z najstarszych świąt Kościoła katolickiego, treścią którego jest pokłon Mędrców ze Wschodu ,, Królowi Wieków ", ,,Królowi Wszechświata ", ,, Panu i Władcy ", ,, Słudze Boga i ludzi ". Ofiarowali Mu złoto, mirę i kadzidło. Ten zwyczaj święcenia złota, kadzidła i miry trwał w tradycji Kościoła do czasów średniowiecza. W późniejszych wiekach dołączono do święcenia kredę na oznakowanie drzwi. Ten zwyczaj się upowszechnił od XVIII w.,zwyczajowo pisany kredą C + M + B lub K + M +B z datą bieżącego roku. Obie formy są poprawne. Te pierwsze litery są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedictat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).
Ale do większości polskich wiernych przemawia średniowieczna legenda, że jest to skrót imion trzech Mędrców- Kacper, Melchior, Baltazar: K + M + B 2021.
Roman Dziubina


galeria

"MIJA ROK...

Rok temu, gdy zbliżał się koniec 2019 roku, słuchałem pięknej, nastrojowej piosenki Czerwonych Gitar "Mija rok", podkreślającej, że "To był rok dobry rok /Z żalem dziś żegnam go...(...)...Miejsce da nowym dniom/Stary rok dobry rok..."Wspominam te słowa, zdania ze łzami w oczach. Dziś nie mogę tak pięknie nucić i śpiewać, bo mijający rok 2020 nie był dobrym rokiem i nie mogę z żalem go żegnać. Pandemia koronawirusa zmieniła świat, Europę, Polskę, Małopolskę, Ziemię Gorlicką i Gorlice - Miasto Światła. Moi drodzy seniorzy- studenci Złotego Wieku, seniorzy miast i gmin powiatu gorlickiego. Odchodzący 2020 rok na długie dziesięciolecia zapisze się w pamięci pokolenia żyjących i w historii. Przed nami rok 2021.

Czerwone Gitary śpiewały - "Pierwszej gwiazdy dziś zapytaj/Co następny rok przyniesie/Czekam ja czekasz ty/Północ już zegar zaczął bić..." Nie jestem- no może odziubinkę - wieszczem, chociaż, jako Roman, jestem romantykiem. Ale nie będę,, patrzyć w niebo, gwiazd szukać, przewodniczek łodzi ". Mogę przewidywać i z serca Wam życzyć miłego, w dobrym nastroju, Sylwestra, w "domku ciasnym ale własnym," zdrowego i szczęśliwego 2021 roku- z wiarą i przekonaniem, że będzie pozbawiony lęków oraz obaw koronawirusa, że będziemy się radować ale tylko koroną niosącą dobroć, radość, uśmiech i piękno dnia codziennego...
Do tych życzeń dołączam i posyłam Wam wszystkim świąteczny, magiczny, baśniowy Rynek Gorlic- Miasta Światła oraz odrobinę seniorskich wspomnień, humoru w piosence, tańcu....
Roman Dziubina - Rektor
Galeria fotograficzna

Zobacz więcej...



Kolejny rok odszedł w siną dal...


galeria

JEST TAKI DZIEŃ, TYLKO JEDEN RAZ DO ROKU...


"Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku...", gdy ,, Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi...", że "Dzisiaj w Betlejem...Panna czysta porodziła Syna..., który "nas oswobodzi..." i "Pokój niesie ludziom wszem...Narodzony Boży Syn, Pan wielkiego majestatu...", więc "Pójdźmy wszyscy do stajenki...", "Padnijmy na kolana...i prośmy" "Podnieś rękę, Boże Dziecię! Błogosław ojczyznę miłą, W dobrych radach, w dobrym bycie, Wspieraj jej siłę swą siłą,..."

Boże Narodzenie

Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy 2021 Rok - życzę studentom - seniorom Złotego Wieku, seniorom Gorlic i Ziemi Gorlickiej oraz wszystkim mieszkańcom tej krainy Pogórzan i Łemków - niech spłyną Anioły z Nieba wysokiego i na skrzydłach przyniosą cichą nadzieję, że stanie się dobroć, zapanuje zgoda, nikt nie będzie smutny i samotny.
Roman J. Dziubina


Wigilii wspomnień czar...






Wigilia UZW 2014

galeria

UWAGA STUDENCI - SENIORZY UZW, KOLEŻANKI I KOLEDZY - MAMY TO!


10 grudnia 2020 r. odebrałem przesyłkę z Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW w Nowym Sączu. Zawierała zaświadczenie o spełnieniu standardów opisanych w publikacji pn. "Standardy działania Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce i otrzymaniu certyfikatu "Profesjonalny UTW- Certyfikat Brązowy" dla Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach... Wraz z zaświadczeniem przesłany został symboliczny grawerton. A zatem wchodzimy w 2021r. - rok Jubileuszu 15 - lecia naszego UZW - jako "Profesjonalny UTW na poziomie brązowym".
Roman J. Dziubina

galeria

Uwaga studenci - seniorzy UZW!

15 listopada 2020 r. minął miesiąc od decyzji Zarządu Stowarzyszenia o zawieszeniu zajęć. Napisałem wówczas, że zaczynamy przygotowania do sprawdzonej wiosną formuły UZW na RTVG, czyli wykładów, prelekcji dla słuchaczy UZW i wszystkich chętnych seniorów z Gorlic oraz Powiatu Gorlickiego, a może dalej, przez RTVG- w telewizji kablowej, internetowej i na Youtube. Niestety, musimy być cierpliwi - aktualnie koronawirus uniemożliwia nam przygotowania. Na ostatnich spotkaniach informowałem o reaktywowaniu naszej strony internetowej Gorlicki Senior. Będę się starał, jako redaktor, by była aktualna, ciekawa i atrakcyjna. Czas przerwy- zawieszenie zajęć - wykorzystam pracowicie do uzupełnienia strony internetowej- odbytych wykładów, prelekcji tematycznych, wycieczek- to będzie dla Was niezwykły Wpomnień Czar! Oglądajcie i wspominajcie- na pewno się łezka w oku zakręci. W tym czasie pandemii- smutku i obaw- ślę dobrą wiadomość. Zarząd złożył do Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW w Nowym Sączu oświadczenie, że nasze Stowarzyszenie spełnia standardy działania uprawniające do uzyskania certyfikatu ,, Profesjonalny UTW- Certyfikat Brązowy ". 25 listopada zdalny finał - decyzja Komisji. Natychmiast poinformuję.
Roman Dziubina

Uwaga studenci - seniorzy UZW!

15. października 2020 r., dzień po naszej inauguracji Roku Akademickiego 2020/2021, rząd ogłosił w 152 powiatach czerwone strefy, wśród których jest powiat gorlicki. W czerwonej strefie obowiązują bardziej rygorystyczne obostrzenia i restrykcje. Zaczną obowiązywać od soboty- 17 października 2020 r. Stąd decyzja Zarządu Stowarzyszenia o zawieszeniu zajęć w formie tradycyjnej - do odwołania. Równocześnie zaczynamy przygotowania do sprawdzonej wiosną formuły UZW na RTVG. Szczegóły będą publikowane na naszym portalu www.uzwgorlice.pl

galeria

„GAUDEAMUS IGITUR...."
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2020/2021 UZW W GORLICACH

14 października 2020 r., w Dniu Edukacji Narodowej- polskiego święta oświaty i szkolnictwa wyższego, w Gorlickim Centrum Kultury odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. Tegoroczna uroczystość, jakże była inna od dotychczasowych- pełnych radości, uśmiechu studentów- seniorów, którzy przechodząc na zasłużoną emeryturę- "nie zamknęli za sobą drzwi", co prowadzi często do samotności, wykluczenia, szarzyzny, monotonii, przygnębienia...W swojej jesieni życia dostrzegli "złotą paletę barw ", "złotą jesień życia "na Uniwersytecie Złotego Wieku. Mimo pandemii koronawirusa, mimo wzrostu zakażeń, mimo obaw i lęku- 50 słuchaczy wzięło udział w inauguracji, zachowując przy tym DDM, czyli dystans, dezynfekcję, maseczkę. Złożyli uroczyste ślubowanie- ,,poznawania i wzbogacania wiedzy", "rozwijania aktywności umysłowej i fizycznej ", "dociekaniu prawdy i głoszenia jej ", przestrzeganiu zasad etyki i tolerancji ", "dbaniu o godność i honor ", "dzieląc się wzajemnie szacunkiem i koleżeństwem", "aktywnie uczestnicząc w wykładach i w życiu małej Ojczyzny ". "Odśpiewali" międzynarodową pieśń studentów "Gaudeamus igitur"- "Weselmy się bracia".
czytaj więcej...

Wysłuchali wykładu inauguracyjnego Janusza Sepioła- marszałka Małopolski i senatora RP rodem z Gorlic, który w swojej- bardzo osobistej prelekcji pt. "Feliks Tarczyński i jego epoka ", przeniósł studentów- seniorów do epoki CK Austro- Węgier, Galicji Franciszka Józefa, czasów, Feliksa Tarczyńskiego- pradziadka wykładowcy. Był z wykształcenia aptekarzem, w latach 1910- 1916 burmistrzem Gorlic, członkiem zarządu władz Towarzystwa Kredytu Ziemskiego i Towarzstwa Zaliczkowego, działaczem TG Sokół. To właśnie z jego inicjatywy powstał największy, imponujący gmach Gorlic- Cesarsko- Królewskie Gimnazjum, wzniesiony przez dwa lata dzięki kredytowi, który burmistrz Tarczyński gwarantował całym swym majątkiem. Podarował też 17 tysięcy cegieł i ekwiwalent w gotówce na budowę gmachu "Sokoła". W związku z pandemią, wzrostem zakażeń koronawirusem w skali całego kraju, obostrzeniami sanitarnymi oraz przypadającym Dniu Nauczyciela, władze samorządowe Miasta Gorlice i Powiatu Gorlickiego reprezentował i zabierał głos w uroczystości inauguracji Wicestarosta Gorlicki, Stanisław Kaszyk.

Galeria fotograficzna

galeria


KOLEJNA RECEPTA NA ZDROWIE SENIORA

7 października 2020 r., tydzień po Walnym Zebraniu Sprawozdawczym i w tym samym miejscu, czyli w Gorlickim Centrum Kultury, odbył się pierwszy wykład w roku akademickim 2020/2021 - jeszcze nie inauguracyjny, ale ważny oraz oczekiwany, bo z cyklu dra Tomasza Płatka: "Recepta na zdrowie seniora" . Pierwszą, studenci- seniorzy "otrzymali" 5 listopada 2019r. "Wielkie problemy geriatryczne "wprowadzały słuchaczy UZW w problemy starzenia się społeczeństw Europy i Polski. Druga "recepta "- podejmowała temat ruchu seniora i jego aktywności. Trzecia "recepta" - w systemie zdalnym- poruszyła problem z pamięcią seniora. 7 października br., dr Tomasz Płatek "wypisał" czwartą - Recepta na zdrowie seniora - osteoporoza ".
czytaj więcej...

Zanim zaczął "pisać" tę "receptę", nawiązał do aktualnej sytuacji w kraju - wzrostu zagrożeń pandemii koronawirusa, ilości zakażonych i śmierci. Zalecił seniorom- studentom konieczność respektowania ponownych obostrzeń sanitarnych, czyli przestrzegania DDM- dystansu, dezynfekcji, maseczek. Radził też, by w sklepach - marketach zakładać rękawiczek, przez fakt dotykania towarów przez wielu klientów. Po tych prośbach przystąpiły do osteoporozy - choroby, która jest konsekwencją starzenia się układu kostnego, czyli utraty gęstości mineralnej kości. To nieuchronny proces związany z wiekiem. U kobiet rozwija się po menopauzie, u mężczyzn w podeszłym wieku. Często choroba ta ma podłoże genetyczne. Prowadzi do złamań kości, nawet po niewielkim urazie, najczęściej kręgosłupa, kości przedramienia, szyjki kości udowej. Czy jest na osteoporozę lekarstwo? Tym lekiem na receptę dla seniora powinno być prawidłowe odżywianie, udział w nim nabiału- mleka, sera, jaj, ale też kaszy, chleba razowego, warzyw i...wapnia oraz witaminy D3. Ważna jest również aktywność fizyczna osób starszych- oczywiście na miarę możliwości i sił, a także przebywanie na słońcu z rozsądkiem, umiarem- dla zdrowia i uśmiechu seniora.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

ROK AKADEMICKI UZW 2020/2021

WALNE SUZW PO PIĘCIU MIESIĄCACH

30 września 2020 r., w Gorlickim Centrum Kultury, odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawcze naszego Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach. Na to ważne podsumowanie działalności za rok 2019, członkowie oczekiwali 5 miesięcy, od zapisanego w planie działania terminu, którym był 22 kwietnia 2020r. W związku z pojawieniem się w Polsce w miesiącu marcu pierwszych przypadków wirusa SARS- CoV- 19, choroby COVID- 19 i ogłoszenia epidemii pandemii - wprowadzone zostały w całym kraju ustawowe rozporządzenia, obostrzenia, zakazy- w tym zawieszenie szkół, wyższych uczelni, stowarzyszeń, w tym Uniwersytetów Trzeciego Wieku- do odwołania.
czytaj więcej...

Ostatecznym terminem zwołania i odbycia Walnego Zebrania Sprawozdawczego był 30 września 2020 r., stąd decyzja i przygotowanie przez Zarząd Stowarzyszenia. Sala teatralna w GCK umożliwiała zachowanie dystansu, obowiązku korzystania ze środków odkażających i maseczek. Deszczowa aura nie zachęcała do wyjścia z domu, więc Zarząd się spodziewał niewielkiej frekwencji. 79 członków Stowarzyszenia- studentów- seniorów Złotego Wieku, potwierdziło osobiście swoją obecność i podpisało covidowe oświadczenie. Zaskoczenie i radość!

Seniorki i seniorzy chcą się spotykać, chcą słuchać wykładów, prelekcji, chcą edukacyjnych wycieczek...Walne zebranie członków stowarzyszenia prowadził Prezes Roman Dziubina. Zgodnie z porządkiem obrad przedstawione zostało sprawozdanie z merytorycznej działalności Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach za rok 2019 oraz sprawozdanie finansowe za ten sam okres. Pozytywną opinię z tych działań Zarządu wyraziła Komisja Rewizyjna. Nie było uwag ze strony członków, którzy jednogłośnie przegłosowali oba sprawozdania oraz jednogłośnie udzielili absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach.
Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

GORLICKI UZW W CZAS RADOŚCI I SMUTKU PANDEMII

(15.09.2020 r.) "O roku ów ! kto ciebie widział w naszym kraju!...- tymi słowami wieszcz Adam Mickiewicz zaczął XI księgę "Pana Tadeusza", zatytułowaną "Rok 1812"- apostrofa opisująca zjawiska, znaki na niebie i ziemi, zapowiadające nadchodzące wydarzenia roku 1812 - urodzaju i wojny. Moja refleksja dotyczy Roku Akademickiego 2019/2020, Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku, przygotowanego i zapowiadanego przed inauguracją. Miał być rokiem wyjątkowym, pełnym w ważne wydarzenie, ujęte w planach zajęć - wykładów, prelekcji, wycieczek. 1 października 2019 r., w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, liczna grupa braci studenckiej gorlickich seniorów, odbyła tradycyjny cykl Spacerek po dziejach Gorlic- tym razem śladami miejsc martyrologii i pamięci- w 80.- rocznicę wybuchu II wojny światowej. I "niby nic, a tak to się zaczęło". A zaczęło się dobrze. Rok akademicki inaugurowaliśmy koncertem "Znasz li ten kraj "- w 200.rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Z sukcesami uczestniczyliśmy w Gorlickiej Spartakiadzie Seniorów.
czytaj więcej...

Odbyliśmy melancholijny spacer po Rzeszowie- mieście wojewódzkim naszej młodości. Obejrzeliśmy film fabularyzowany "Łukasiewicz- nafciarz i romantyk" - w 165. rocznicę zapalenia w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej oraz "Halkę" S. Moniuszki. Z uwagą słuchaliśmy wykładów, prelekcji : Recepta na zdrowie seniora, Profilaktyka raka piersi, Ochrona praw konsumenta. Ważny był nasz udział w kweście na Cmentarzu Parafialnym oraz w uroczystościach Święta Niepodległości. W nastroju Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia łamaliśmy się opłatkiem na naszej Złotej Wigilii, życząc, by ten nadchodzący rok 2020 był pełen zdrowia, radości, szczęścia i studenckiej aktywności.

Z nadzieją i wiarą wkraczaliśmy w niepowtarzalny rok dwóch dwudziestek. Co on nam przyniesie? Dziwnym znakiem była zima bez zimy...Gdy coś niepokojącego dochodziło z dalekich Chin, słuchaliśmy prelekcji o krainie gejsz i samurajów, poznawaliśmy "pisarza do szpiku kości"- Gustawa Herlinga- Grudzińskiego, "odbieraliśmy" drugą Receptę na zdrowie seniora, szaleliśmy na Babskim Combrze Złotego Wieku, przybliżaliśmy sobie Kobiety Napoleona..., ale już 11 marca, na prelekcję Choroba przyjacielem człowieka, przyszło znacznie mniej słuchaczy- dowód obaw, niepokoju, stachu przed koronawirusem. Podjąłem decyzję o zawieszeniu zajęć. Dzień później pandemia koronawirusa zamknęła szkoły, uczelnie, uniwersytety trzeciego wieku. Wielkie plany - wykłady, wycieczki...wstrzymane do owołania. Przerażająca przerwa, zakazy wychodzenia z domu, maseczki. W telewizji, radiu zakazy, obostrzenia, ilości zakażonych, zmarłych.
Przerażający czas dla seniorów - studentów. W tym nastroju sam się źle czułem. Stąd moja decyzja, by gorlickim seniorom, słuchaczom Uniwersytetu Złotego Wieku złożyć ofertę, która da chwilę otuchy, zapomnienia o zarazie, odrobinę uśmiechu, optymizmu i wiedzy. Telefoniczne rozmowy z członkami zarządu, prezentacja pomysłu- kontynuowania zaległych wykładów przez nagranie i emisję przez Regionalną Telewizję Gorlicką. Zdecydowane poparcie i wsparcie - powiadomienie telefoniczne do wszystkich słuchaczy o tej specjalnej ofercie oraz możliwości sposobów oglądania. Rozmowa z właścicielem RTVG, Maciejem Trybusem, który okazał seniorom ogrom serca, poświęcenia czasu i działalności na zasadach wolontariatu przez sześć tygodni. Od 12 maja do 22 czerwca przygotowywał na każdy tydzień prezentację- wykład dla studentów Uniwersytetu Złotego Wieku oraz - na zakończenie- koncert słowno- muzyczny, pod stałym tytułemu Wykłady UZW na RTVG. Docierały do studentów - seniorów, mieszkańców miasta Gorlice, Ziemi Gorlickiej i jeszcze dalej- poprzez telewizję kablową, internetową i na Youtube.

Oglądalność znacząca, o czym świadczy ilość wyświetleń. Ten "oświaty kaganek" "niosły przed narodem" gorliccy wykładowcy - wolontariusze: dr med. Tomasz Płatek, który przekazał Receptę na pamięć seniora; regionalista Andrzej Piecuch, co poprowadził słuchaczy na szlaki św. Jana Pawła II na Ziemi Gorlickiej; mgr Klaudia Słota, która podała seniorom dietę na wiosnę i lato; dr Sławomir Mrozek, gawędą przybliżający życie Ignacego Łukasiewicza nad rzeką Ropą; mgr Joanna Kalisz- Dziki, przypominająca postać inż. Józefa Baruta, który odbudowywał Gorlice po I wojnie światowej. Piękny dar wolontariackiego serca okazał wszystkim seniorom dr med. Jerzy Gronkiewicz- lekarz, poeta, pieśniarz z Dąbrówki k. Jasła, który z żoną Beatą leczył wierszem i piosenką dusze seniorów- studentów. Zakończenie tego dziwnego roku akademickiego odbyło się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, na zamówionej Mszy św., w intencji braci studenckiej seniorów, z homilią ks. Stanisława Ruszela, proboszcza.

Zachowane odległości, maseczki i....wręczane na schodach kościoła dyplomy wraz z folderem od burmistrza Rafała Kukli, z tekstem Romana J. Dziubiny, który przed każdym wykładem witał wszystkich wierszem "ku pokrzepieniu serc i seniorów". "To za nami już jest". Co przed nami? Przygotowania do nowego roku akademickiego- plan zajęć, wersja tradycyjna oraz do certyfikatu. Problemów i wyzwań wiele, staramy się je zawsze sami rozwiązywać. Udało się nam rozwiązać nasz zawieszony - nie przez koronawirusa i pandemię ! - portal. To pierwszy, widoczny efekt! www.uzwgorlice.pl Drugi- to przygotowany plan działania Stowarzyszenia Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach na trzy miesiące roku 2020. Przedstawiamy TUTAJ! (plan działania)

Roman J. Dziubina - moje lipcowe wspomnienie dziwnego Roku Akademickiego Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, 2019/2020, czyli od 1 października 2019 do 24 czerwca 2020 roku.

Galeria fotograficzna

galeria

UZW NA DNIU SENIORA W GORLICACH

31 sierpnia 2020 r., w czas wakacji, grupa studentów- seniorów Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach uczestniczyła w Dniu Seniora. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Domu Polsko- Słowackiego, dzięki współpracy Miasta Gorlice ze Stowarzyszeniem MANKO, w ramach VII Ogólnopolskich Senioraliów organizowanych właśnie przez Stowarzyszenie MANKO- wydawcę ogólnopolskiego magazynu Głos Seniora oraz twórcę programów Gmina Przyjazna Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora. Co roku, przez ostatnie sześć lat, w ramach Ogólnopolskich Senioraliów odbywały się w Krakowie wykłady dotyczące zdrowia, prawa, ekonomii, aktywizacji seniorów oraz parada integracyjna i zabawa międzypokoleniowa. W tym roku, w czas pandemii koronawirusa, Ogólnopolskie Senioralia mają inną formę- odwiedzania Gmin Przyjaznych Seniorom i w sposób bezpieczny- niestety ograniczony- prezentowanie ciekawych dla seniorów tematów. W gorlickim wydarzeniu seniorzy UZW wysłuchali wykładu aktywizacyjno- edukacyjnego, otrzymali specjalne pakiety wsparcia w ramach kampanii,, Solidarni z Seniorami- razem damy razem ", ciekawe publikacje książkowe oraz inne materiały promocyjne. To ciekawe spotkanie prowadził Prezes Stowarzyszenia MANKO Łukasz Salwarowski, wspierany przez aktywnego członka Stowarzyszenia, Marka Pilcha. W Gorlickim Dniu Seniora uczestniczył również Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, który odebrał Certyfikat Partnera Kampanii- ,, Solidarni z Seniorami- razem damy radę "- dla Miasta Gorlice. Wręczył też pamiątkowe upominki współorganizatorom Gorlickiego Dnia Seniora.
Roman Dziubina
Galeria fotograficzna

galeria

UZW NA PÓŁMETKU ROKU AKADEMICKIEGO

"Bo czas jak rzeka, jak rzeka płynie..."- na Uniwersytecie Złotego Wieku w Gorlicach ten czas upływa studentom- seniorom wyjątkowo szybko, niczym nurt wartkiej, górskiej rzeki. Błyskawicznie minął zwłaszcza styczeń- ostatni miesiąc pierwszego semestru. Bezpośrednio po przerwie świąteczno- noworocznej i Orszaku Trzech Króli, 8 stycznia br. seniorzy Złotego Wieku słuchali w Domu Polsko- Słowackim wykładu mł. bryg. Dariusza Surmacza z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach- ,, Ochrona przeciwpożarowa w pigułce. Co ma wpływ na nasze bezpieczeństwo - prawda i mity ". Tematyka wzbudziła zainteresowanie- bo bezpieczny senior to nasza wspólna sprawa. Słuchali i notowali poruszane przez prelegenta zagadnienia dotyczące bezpiecznego użytkowania mieszkań i domów- głównych przyczyn pożarów, zagrożeń, jakie stwarza pożar, zachowań podczas pożarów. Dowiedzieli się też o podręcznym sprzęcie gaśniczym, zasadach użycia sprzętu gaśniczego, czym jest tlenek węgla, co jest przyczyną zaczadzeń, jakie są objawy zaczadzeń, w jakim celu montuje się czujki CO i dymu oraz dlaczego warto mieć gaśnice w domu.
czytaj więcej...

Tydzień później, 15 stycznia br., w ramach cyklu,, Świat bliżej nas ", gościem- prelegentem był Tomasz Pruchnicki - gorliczanin, podróżnik, fotografik, autor wielu wystaw w Polsce i zagranicą, pasjonat lokalnej historii, o której pisze w Gazecie Krakowskiej. Odwiedził dziesiątki krajów Europy i świata, udokumentował w fotografii, wzbogacił swoją wiedzę. Seniorom UZW zaprezentował prelekcję o Japonii - krainie gejsz i samurajów. Opowiadał o kraju wysp, trzęsień ziemi, pracowitości i uśmiechu Japończyków, szanowanej tradycji gejsz i samurajów, punktualnej kolei Shinkan, lewostronnym ruchu, współczesnej religii pracy obok buddyzmu i shinto, narodowemu pielgrzymowaniu do krain kwitnącej wiśni, które są duchowością i ostoją tego niezwykłego kraju. Pierwszy semestr zakończył się tematem literackim : Gustaw Herling- Grudziński- "Pisarz do szpiku kości". To kolejny wykład Joanny Kalisz- Dziki, dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, która wprowadza brać studentów seniorów w świat książki, przybliża wielkich polskich pisarzy, poetów. Tym razem była to opowieść o literacie nieznanym pokoleniu słuchaczy UZW do 1989 r., pisarzu skazanym po II wojnie światowej na życie emigranta, którego twórczość była w PRL zakazana i cenzurowana. A przecież jego życiorys jest symbolem losu tysięcy Polaków skazanych przez władze sowieckie na łagry na dalekiej północy i nielicznych, którym udało się dołączyć do armii Andersa, wydostać się z "nieludzkiej ziemi", walczyć pod Monte Cassino. Po wojnie, już w 1945 r. wydał książkę "Żywi i umarli", a w latach 1945 - 1950 napisał wstrząsający opis rzeczywitości obozowej sowieckich gułagów, łagrów- ,, Inny Świat. Zapiski sowieckie", która ukazała się również w języku polskim w Londynie w 1953 r., ale w Polsce dopiero w 1988 r.! Dziesięć lat później, w wolnej Polsce, autor, Gustaw Herling- Grudziński został odznaczony Orderem Orła Białego. W minionym roku obchodziliśmy 100- lecie urodzin, w tym przypada 20 - lecie śmierci. To był dobry czas przybliżenia seniorom UZW życia, losu i twórczości nieznanego dla większości pisarza, zachęty, by w przerwie międzysemestralnej przeczytać "Inny Świat "?

UM Gorlice

galeria

ANNO DOMINI 2020

JAK MIEĆ W SERCU WIECZNIE MAJ?

ZDOBYWCA KORONY ZIEMI NA UNIWERSYTECIE ZŁOTEGO WIEKU

NOWOCZESNE I BEZPIECZNE FINANSE SENIORA

4 października 2017 r., w Dworze Karwacjanow w Gorlicach, o odbył się wykład w nowym roku akademickim 2017/2018. Poprzedził uroczystość inauguracji, wprowadzając słuchaczy w stałą tematykę wykładów, dotyczącą "Bezpiecznego seniora" - od bezpiecznego seniora na drodze i w podróży, poprzez bezpieczeństwo związane z zagadnieniami prawa konsumenta,a skończywszy na bezpieczeństwie dotyczącym bezpiecznych produktów finansowych.Tym razem był to wykład "Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora", który wygłosił mec. Daniel Jachimowicz , prawnik z Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW z siedzibą w Nowym Sączu. W sposób niezwykle komunikatywny, jasny i zrozumiały przedstawił słuchaczom ogólne zasady bezpiecznego zawierania umów finansowych , możliwości odstąpienia od umowy kredytu konsumenckiego , odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz umowy zawartej na odległość , dyspozycji wkładem pieniężnym na wypadek śmierci posiadacza rachunku bankowego.
czytaj więcej...

Uczulił seniorów , by sprawdzali , czy firma finansowa objęta jest gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, konieczności liczenia całkowitych kosztów pożyczki/kredytu, czyli RRSO- Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, obowiązku dokładnego przeczytania umowy i nie podpisywania, jeśli jej nie rozumiemy. Apelował, aby seniorzy, osoby po 65.roku życia, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, a także kombatanci i weterani korzystali z Punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gorlickiego - w następujących miejscowościach:
Gorlice, Dom Polsko - Słowacki (za Ratuszem), Rynek 1, od poniedziałku do piątku,od 16.00 do 20.00
Bobowa, Urząd Miasta, Rynek 21,pok.nr 1,od poniedziałku do piątku,od 16.00 do 20.00
Biecz, w budynku Samodzielnego Publicznego ZOZ,ul.Tysiąclecia 3,od poniedziałku do piątku,14.00-18.00
Łosie, budynek remizy OSP,od poniedziałku do piątku,od 15.00 do 19.00
Wykład "Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora" wzbogacony był warsztatami w dniu 5 października br. ,które znakomicie poprowadził
mec. Wojciech Nalepa, prawnik OFSUTW w Nowym Sączu.

GAUDEAMUS IGITUR... W DWORZE KARWACJANÓW

11 października 2017 r. w Dworze Karwacjanów w Gorlicach, hejnałem Gorlic "Beskidzkie Echo" oraz pieśnią "Gaude Mater Polonia" - rozpoczęła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, z udziałem Starosty Gorlickiego Karola Górskiego oraz Wiceburmistrza Gorlic Łukasza Bałajewicza. Specjalnym gościem tej doniosłej uroczystości był Franciszek Ziejka - profesor nauk humanistycznych, polski uczony, historyk literatury polskiej, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999-2005, autor i redaktor licznych publikacji naukowych, kilku sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, członek Polskiej Akademii Umiejętności, PENClubu, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
czytaj więcej...

W nastrój tej 12-tej Inauguracji wprowadził wszystkich koncert chóru Cantores Carvatiani pod dyrekcją Anny Cisoń, działający przy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Wspomniana pieśń „Raduj się, Matko Polsko" podkreśliła powagę i dostojność wydarzenia, „Taki kraj" wzruszyła do łez przejmującymi miłością i ofiarnością do Ojczyzny słowami "Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi, zwycięskiej chwały nadchodzą dni. Dopomóż Boże i wytrwać daj! Tu nasze miejsce, to nasz kraj!". Dopełnieniem tego nastroju było złożenie roty ślubowania, co uczyniło 120-tu słuchaczy, śpiewając wspólnie z chórem pieśń "Gaudeamus Igitur". Teraz mogła brać studencka "Złotego Wieku" wysłuchać wykładu inauguracyjnego profesora Franciszka Ziejki - "Kościuszko do całego cywilizowanego świata należy ". W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Słuchali z uwagą i zaciekawieniem tej historycznej gawędy o Polaku, bohaterze Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Białorusi, spoczywającym na Wawelu, ale i w Zuchwilu w Szwajcarii, który ma swoje hrabstwo i miasto w USA, najwyższą górę w Australii, dziesiątki pomników w świecie, jest patronem setek ulic, szkół, jest bohaterem obrazów, sztuk teatralnych, filmów. A wszystko dlatego, że w drugiej połowie XVIII wieku podjął walkę o wolność i godność człowieka, o wolność i niepodległość narodów i państw, z hasłem "Za wolność waszą i naszą".

Tekst: Roman Dziubina
Galeria fotograficzna

galeria

NA DRODZE KRZYŻOWEJ W PASIERBCU

Tradycją się staje, że w dniach poprzedzającym Wielki Tydzień słuchacze UZW pielgrzymują do miejsc historycznych, ciekawych i „odkrywanych” Dróg Krzyżowych, by przejść stacjami przypominającymi ślady męki Chrystusa. Przeszli Drogę Krzyżową w Kalwarii Zebrzydowskiej, modlili się przy stacjach w Sanktuarium Kobylańskim, dotarli na Gorlicką Golgotę, odkryli Leśną Drogę Krzyżową w podgorlickich Dominikowicach. W każdym z tych pasyjnych, religijnych miejsc przeżywali zdarzenia sprzed 2 tysięcy lat – rozważając stacje Drogi Krzyżowej. W tym roku wybrali się 6 kwietnia do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu k. Limanowej.
czytaj więcej...

To święte, Maryje miejsce na limanowskiej ziemi. Mimo spełniającego się przysłowia – kwiecień plecień, wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata – 80-cioro studentek i studentów Złotego Wieku zmierzyło się z trudami  pielgrzymowania. Uczestniczyli w Mszy św. w intencji gorlickich pielgrzymów – seniorów, którą odprawił ks. Józef Waśkowski, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium. Rekolekcyjne kazanie przybliżyło wiedzę o kulcie Matki Bożej Pocieszenia. Fundatorem obrazu był Jan Matras, prosty żołnierz armii austriackiej, który w jednej z bitew toczącej się wojny z armią Napoleona w 1793 roku, cudem ocalał i ślubował, że po powrocie do Galicji wybuduje z wdzięczności kapliczkę ku czci Matki Bożej. Jak ślubował – tak zrobił. Obraz do kapliczki nabył u nieznanego, ludowego artysty z Zagórzan koło Gorlic. Po Mszy świetej, gorącej herbatce w Domu Pielgrzyma, z s. Anną ze Zgromadzenia Sióstr Św. Pawła Chrzciciela ruszyliśmy na niezwykłą Drogę Krzyżową, gdzie na wielu stacjach Chrystusa, w cierpieniu i męce, wspomagają współcześni święci, błogosławieni, Słudzy Boży, ludzie wiary i miłosierdzia: św. Jan Paweł II, bł. Jerzy Popiełuszko, ks. Franciszek Blachnicki, Stanisława Leszczyńska i Stefania Łącka – więźniarki Obozu Oświęcimskiego, błogosławiony ks. Roman Sitko – więzień obozu, ks. kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży, ks. Jan Czuba – męczennik z Konga, dziś Sługa Boży i o. Zbigniew Strzałkowski – męczennik z Peru, dziś błogosławiony. Mimo zmiennej kwietniowej aury – słońce, chmury, wiatr, mokry deszcz – podążaliśmy Drogą Krzyżową od stacji ECCO HOMO do Stacji Zmartwychwstałego, ucząc się, że różne są drogi – ale najtrudniejsze są drogi kręte ludzkich losów, są drogi na manowce życia. Dlatego konieczna jest Droga Krzyżowa każdego z nas.

Galeria fotograficzna

galeria

SAVOIR-VIVRE NA UZW

Wyrażenie "savoir - vivre" pochodzi z języka francuskiego i dosłownie znaczy "wiedzieć - żyć", czyli "znajomość życia", "sztuka życia'. I o tej "sztuce życia" - ogladzie, dobrych manierach, konwenansach towarzyskich, znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych - opowiadała 17 maja 2017 r. słuchaczom Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach Maria Bujas-Łukaszewska z Krakowa. Była to gawęda piękną polszczyzną o formach towarzyskich w życiu publicznym, w rodzinie, na przyjęciach; o wyglądzie, prezentacji i właściwym ubiorze, czyli "dress code"; o zachowaniu się w szczególnych sytuacjach; o nakrywaniu, podawaniu do stołu i jedzeniu oraz piciu. Tę wiedzę o dobrych manierach, obyczajach i formach towarzyskich, regułach grzecznościowych, umiejętnościach postępowania w życiu i radzeniu sobie w rożnych trudnych sytuacjach przekazywała studentom "Złotego Wieku" Maria Bujas-Łukaszewska -aktorka, wykładowca, specjalista, konsultant ds. "Savoir-vivre'u i etykiety w biznesie, autorka programu Akademii Dobrych Manier dla uczniów szkól srednich , właścicielka firmy producenckiej Studio ADM-Film, stażystka Departamentu Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Galeria fotograficzna

galeria

MAJÓWKA HISTORYCZNA W PAŁACU W SIARACH

24 czerwca 2017 r. mija 80. rocznica śmierci Władysława Długosza – wielkiego Polaka z Ziemi Gorlickiej, senatora II RP, posła na Sejm Krajowy, posła do Rady Państwa CK Austro-Węgier, ministra dla Galicji i prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, wieloletniego marszałka Rady Powiatowej w Gorlicach. Pamiętali o tym wydarzeniu słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, którzy 10 maja 2017 r. odbyli „Majówkę” historyczną w Siarach i Sękowej. Ponad 70-cioro seniorów – z dominacją pań – pomaszerowało w marszu Nordic Walking do Pałacu Długoszów w Siarach. Piękna, wiosenna pogoda sprzyjała studentom. Przed pałacem witał wszystkich Aleksander Gucwa – pasjonat historii, właściciel portalu Sękowa info, doskonały znawca życia, pracy i działalności społeczno-politycznej Długosza i jego rodziny.
czytaj więcej...

Powitał wszystkich studentów „Złotego Wieku” – wprowadzając w gawędę historyczną o pierwotnym dworze Władysława Dembowskiego, dziedzica Siar, o młodym 26 letnim mężczyźnie, Władyslawie Długoszu, doskonale wykształconym w Krakowie i Pradze, który zapoznał się z córką dziedzica, przepiękną Kamilą Dembowską, zakochał i wyznał miłość, ale długo nie miał przychylności ojca Kamili. Dalsza gawęda odbywała się już w pałacu. Pan Olek prowadził po salonach, pokojach, zakamarkach. Opisywał i wyjaśniał motywy architektoniczne, płaskorzeźby, obrazy. Trochę zmęczeni słuchacze zasiedli przy pięknie zasłanych białymi obrusami stołach, ze świecznikami, cukiernicami. Patrzyli na wyróżniający się wielkością obraz rodziny – wszystkich dzieci Kamili i Władysława Długoszów, którzy doczekali zgody Władysława Dembowskiego i stanęli na ślubnym kobiercu 6 czerwca 1896 r. Gawęda była coraz ciekawsza, bo opowiadało o życiu, losach, tajemnicach Tadeusza, Marii, Jana i Tymoteusza. Chętnie słuchano by opowieści, ale … podano do stołów. Piękne kelnerki wniosły wazy ze strogonowem, pieczywo w chlebowych koszyczkach, sztućce, filiżanki z kawą i herbatą. A wszystko w pałacowych wnętrzach. Posileni, pełni wiedzy o życiu, działalności i rodzinie Władysława Długosza, utrwaliliśmy na fotografii swoją obecność w pałacu w Siarach i spokojnym spacerem przemaszerowaliśmy do okazałego mauzoleum – grobowca Długoszów na cmentarzu parafialnym w Sękowej. Widoczny z daleka, budzi zachwyt swoją okazałością i klasyczną architekturą. W kryptach tej kaplicy stanęliśmy przy grobowcach Długoszów – Władysława, który zmarł i pochowany został 80 lat temu i Kamili, która żyła 96 lat, zmarła w 1969 roku.

Galeria fotograficzna

galeria

ZAKOŃCZENIE ROKU NA UNIWERSYTECIE ZŁOTEGO WIEKU

22 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku na Uniwersytecie Złotego Wieku! Sala Dworu Karwacjanów zgromadziła pokaźną liczbę uczestników wydarzenia. Przed zgromadzonymi świetne występy dali uczniowie Aleksandra Biernacka (śpiew) oraz Bartek Kozioł (akordeon). Popisy muzyków zostały nagrodzono gromkimi brawami i na wszystkich zgromadzonych zrobiły ogromne wrażenie. Na zakończenie roku swój wykład wygłosił austriacki dyplomata dr Jakub Forst-Batagli. Z wykształcenia historyk, autor m.in. prac z zakresu dziejów Galicji, mającego kilka wydań obszernego przewodnika po Polsce oraz ciekawej książki „Polski Wiedeń”. Historyk przedstawił ciekawy wykład – „Złoty wiek Galicji. Polacy, a Wiedeń za czasów cesarza Franciszka Józefa”. Po wykładzie i podziękowania złożonych przez słuchaczy na ręce rektora Romana Dziubiny, uczestnicy udali się na uroczysty obiad.
Galeria fotograficzna

galeria

Z KWIATONOWIC DOOKOŁA ŚWIATA

Tytuł intrygujący i zachęcający studentów-seniorów do przyjścia na kolejne spotkanie edukacyjne organizowane przez Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach. Tym razem gościem-wykładowcą była Magdalena Miller - właścicielka dworu w Kwiatonowicach, Strażniczka Dziedzictwa Rzeczypospolitej, która z mężem Kasprem Świeżowskim "ocaliła od zapomnienia" dworek Sczanieckich i odkryła jego tajemnicę - wpisując dwór oraz historię Liny Boegli w Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w 2016 roku.
czytaj więcej...

W scenografii wiszących plansz ze starymi fotografiami z przełomu XIX/XX wieku, w sali wykładowej Domu Polsko-Słowackiego Magdalena Miller przeniosła blisko setkę słuchaczy "złotego wieku" w czas końca XIX wieku, kiedy to w 1875 roku Kazimierz Sczaniecki herbu Ossoria, Wielkopolanin, powstaniec styczniowy, emigrant nabył dwór i majątek ziemski w Kwiatonowicach k. Gorlic. W swojej prelekcji-gawędzie odkrywała literacką tajemnicę dworu - przybycie do Kwiatonowic w 1878 roku młodej Szwajcarki Liny Boegli, która została guwernantką dzieci Sczanieckich; o jej marzeniach podróży dookoła świata, wspieranych przez właścicieli dworu - o wyjeździe w lipcu 1892 roku z Krakowa i 10-letniej samotnej podróży dookoła świata - z Włoch parowcem do Australii, Tanzanii, Nowej Zelandii, na wyspy Polinezji i Hawaje, skąd dotarła do Stanów Zjednoczonych. Na podróż zarabiała jako nauczycielka języków obcych. Stała się osobą znaną w tamtych czasach, łamała stereotyp ówczesnej kobiety, jej miejsce i rolę w społeczeństwie, była symbolem wyzwolenia i samodzielności. W takiej aurze powracała w lipcu 1902 roku do Europy, Krakowa, do Kwiatonowic, gdzie w zaciszu kwiatonowickiego dworu pisała książkę "Naprzód" wydaną w języku polskim pod tytułem "Avanti", stając się z podróżniczki - literatką.
Tekst: Roman Dziubina

Galeria fotograficzna

galeria

AKTYWNY UNIWERSYTET ZŁOTEGO WIEKU

W ostatnich tygodniach słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku nad wyraz aktywnie spędzili czas. 10 maja ponad 70 seniorów pomaszerowało w marszu nordic walking do Pałacu Długoszów w Siarach, a 17 maja w Domu Polsko-Słowackim Maria Bujas-Łukaszewska z Krakowa opowiadała o savoir vivre - "sztuce życia" - ogładzie, dobrych manierach, konwenansach towarzyskich, znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i regułach grzecznościowych.
czytaj więcej...

24 czerwca br. mija 80. rocznica śmierci Władysława Długosza – wielkiego Polaka z Ziemi Gorlickiej, senatora II RP, posła na Sejm Krajowy, posła do Rady Państwa CK Austro-Węgier, ministra dla Galicji i prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, wieloletniego marszałka Rady Powiatowej w Gorlicach. 10 maja pamiętali o tym wydarzeniu słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. Przed pałacem witał wszystkich Aleksander Gucwa – pasjonat historii, właściciel portalu Sękowa.info, doskonały znawca życia, pracy i działalności społeczno-politycznej Długosza i jego rodziny. Powitał wszystkich studentów „Złotego Wieku” – wprowadzając w gawędę historyczną o pierwotnym dworze Władysława Dembowskiego, dziedzica Siar, o młodym 26 letnim mężczyźnie, Władysławie Długoszu, doskonale wykształconym w Krakowie i Pradze, który zapoznał się z córką dziedzica, przepiękną Kamilą Dembowską, zakochał i wyznał miłość, ale długo nie miał przychylności ojca Kamili.

Dalsza gawęda odbywała się już w pałacu. Aleksander Gucwa poprowadził uczestników po salonach, pokojach i zakamarkach. Opisywał i wyjaśniał motywy architektoniczne, płaskorzeźby, obrazy. Następnie studenci w pałacowych wnętrzach zjedli ciepły posiłek i posileni, pełni wiedzy o życiu, działalności i rodzinie Władysława Długosza, utrwalili na fotografii swoją obecność w pałacu w Siarach. Następnie spokojnie przemaszerowali do okazałego mauzoleum – grobowca Długoszów na cmentarzu parafialnym w Sękowej.

17 maja uczestnicy UZW wzięli udział w wykładzie poświęconym dobrym manierom. Wyrażenie "savoir - vivre" pochodzi z języka francuskiego i dosłownie znaczy "wiedzieć - żyć", czyli "znajomość życia", "sztuka życia'. Była to gawęda piękną polszczyzną o formach towarzyskich w życiu publicznym, w rodzinie, na przyjęciach; o wyglądzie, prezentacji i właściwym ubiorze, czyli "dress code"; o zachowaniu się w szczególnych sytuacjach; o nakrywaniu, podawaniu do stołu i jedzeniu oraz piciu.

Tę wiedzę o dobrych manierach, obyczajach i formach towarzyskich, regułach grzecznościowych, umiejętnościach postępowania w życiu i radzeniu sobie w rożnych trudnych sytuacjach przekazywała studentom "Złotego Wieku" Maria Bujas-Łukaszewska - aktorka, wykładowca, specjalista, konsultant ds. "Savoir-vivre'u i etykiety w biznesie, autorka programu Akademii Dobrych Manier dla uczniów szkól średnich, właścicielka firmy producenckiej Studio ADM-Film, stażystka Departamentu Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Galeria fotograficzna

galeria

ZAPACHNIAŁO ZIOŁAMI NA UZW

26 kwietnia 2017 r., na kolejnym wykładzie Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, w sali wykładowej Domu Polsko-Słowackiego zapachniało ziołami. Zaproszonym gościem – wykładowcą seniorów był Krzysztof Wroński. Ale tematyka prelekcji nie dotyczyła problemów samorządowych. Przewodniczący Rady Miasta jest doskonałym znawcą zielarstwa, plantatorem ziół, właścicielem Farmy Zielarskiej „Nagietek”. Stąd pełna sala studentów – seniorów na wykładzie „Zioła w codziennym życiu i lecznictwie seniora”. Gawęda zielarska pośród zapachu ziół trwała dwie godziny. Słuchacze skrzętnie notowali znaczenie poszczególnych ziół, dopytywali się o sposób zbierania, suszenia, spożywania pokrzywy, mieszka, skrzypu, szarłatu, czosnku niedźwiedziego, naci pietruszki, lubczyka, pierwiosnka lekarskiego, macierzanki górskiej, rumianku. Wiele wiedzy, ciekawych porad, zaproszenie na plantacje, kolejne wykłady i … obiecane wspólne pieczenie chleba z szarłatem.
Galeria fotograficzna

galeria

ZMARŁ PROFESOR VETULANI – PRZYJACIEL UZW

Z głębokim żalem przyjęliśmy smutną wiadomość, że 6 kwietnia 2017 r., w wieku 81 lat zmarł profesor Jerzy Vetulani – znany krakowski neurobiolog i biochemik, przyjaciel Gorlic i słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, dla których Profesor Vetulani wielokrotnie gościł ze swoimi wykładami w naszym mieście – od „Neurobiologii seksu” w 2006 roku do „Jak długo żyć i być szczęśliwym” w 2016 roku. Z Gorlicami związany był poprzez swojego dziadka, pułkownika Franciszka Latinika. Płk Latinik był dowódcą 100. pułku piechoty Austro-Węgier, z którym brał udział w maju 1915 r. w przełamaniu frontu rosyjskiego w Bitwie pod Gorlicami, a szczególnie wsławił się w walkach o „Wzgórze Pustki” w Łużnej. Jerzy Vetulani urodził się w 1936 r. Był psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych i członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności, autorem kilkuset prac badawczych, popularyzatorem nauki, przez ponad dwie dekady redaktorem naczelnym czasopisma „Wszechświat”. W czasach PRL był działaczem opozycji demokratycznej. 18 kwietnia pochowany został w alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Żegnaj Profesorze – Przyjaciele UZW.

„MUZEUM NA KÓŁKACH”
LEKCJA HISTORII O STARSZYCH BRACIACH W WIERZE

W dniach 23-25 marca 2017 r. Gorlice odwiedziło „Muzeum na kółkach” – mobilna wystawa przedstawiająca historię Żydów polskich organizowana przez Muzeum POLIN w Warszawie. Władze miasta wzbogaciły ekspozycję w Pawilonie Historii Miasta o historię Żydów gorlickich, którzy przed II wojną światową stanowili połowę mieszkańców naszego miasta. Byli naszymi sąsiadami, prowadzili sklepy, kancelarie prawnicze, gabinety lekarskie, brali czynny udział w życiu społecznym i politycznym Gorlic. Z tej lekcji historii o starszych braciach w wierze skorzystali słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku.
czytaj więcej...

Już w środę, 22 marca 2017 r. uczestniczyli w prelekcji „Historia Żydów gorlickich”. Wykład Teodora Włoska stanowił preludium do zwiedzania wystawy w Pawilonie Historii Miasta „Gorliccy Żydzi” i „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” oraz wizyty w „Muzeum na kółkach”. Przed zwiedzaniem muzeum odbyli lekcję języka hebrajskiego. Na zakończenie tej wspaniałej lekcji historii słuchacze UZW wzięli udział w spacerze śladami gorlickich Żydów. Ruszyli z ulicy Nadbrzeżnej, gdzie mieściła się mykwa – łaźnia żydowska, schodkami ulicy Krętej dotarli do ulicy Cichej, gdzie na ścianie kamienicy powstał mural przedstawiający menorę – jeden z najstarszych symboli judaizmu. Grafika upamiętniająca żydowską historię Gorlic znajduje się w historycznej części miasta, gdzie mieszkało najwięcej Żydów. Szli obok dawnego domu rabina, synagogi i siedziby gminy żydowskiej. Wysłuchali informacji przewodników – Tomasza Pruchnickiego i Teodora Włoska – o synagodze przy ul. Piekarskiej, rozebranej bożnicy przy ul. Strażackiej, stanęli przy pomniku – obelisku upamiętniającym Holocaust gorlickich Żydów, powędrowali ulicą Stróżowską na stary cmentarz żydowski – kirkut, gdzie poznali obrzędy i tradycje pogrzebowe Żydów, a w pięknie odrestaurowanym ohelu – kaplicy – miejscu pochówku cadyka gorlickiego, Barucha Halberstama, który zmarł w 1906 roku, zgłębiali wiedzę o chasydach i roli cadyka wśród ortodoksyjnych Żydów.

Galeria fotograficzna

galeria

ODESZŁA DO DOMU PANA POETKA RODEM Z ZIEMI GORLICKIEJ
BRONISŁAWA BETLEJ (1928-2017)

11 marca dotarła do Gorlic smutna wiadomość – 10 marca zmarła Bronisława Betlej, poetka, prozaik, bajkopisarka dla dzieci, autorka o bardzo bogatym dorobku literackim, członek Związku Literatów Polskich, Warszawskiego Klubu Pisarzy, utytułowana Kobietą Roku w Literaturze na świecie, Międzynarodową Osobowością Roku nadaną przez Centrum Biograficzne w Cambrige (2001). Od lat 60-tych ubiegłego wieku tworzyła, opisując z wielką pasją ciągle zaskakującą i zmieniającą się rzeczywistość. Do końca swojego długiego i twórczego życia czuła się poetką rodem z Ziemi Gorlickiej. Bronisława Betlej, z domu Woźniak, urodziła się 28 sierpnia 1928 roku w podgorlickich Dominikowicach, była absolwentką gorlickiego „Kromera”, od 2005 r. członkiem Stowarzyszenia „Klub Gorliczan”. Wśród tomików poetyckich o różnorodnej tematyce, były też te z serca pisane – „Brosza serca”, opisująca ukochane Gorlice oraz „Kronika sercem pisana” – niezwykły opis krainy dzieciństwa, młodości, Jej „małej Ojczyzny”.
czytaj więcej...

W latach 2002-2006 miała swoją stałą rubrykę „Ars Poetica Bronisławy Betlej” na łamach „Kuriera Gorlickiego”. W 2003 roku otrzymała Złote Pióro Redaktora Naczelnego „Kuriera Gorlickiego”. W 2008 r. w Dworze Karwacjanów w Gorlicach Uniwersytet Złotego Wieku zorganizował Wieczór poetycki Bronisławy Betlej – „Ojcu Świętemu z Ojczystej Ziemi”, w 30. rocznicę wyboru Papieża Polaka na stolicę Piotrową. 14 marca w Jedliczu odbyły się uroczystości pogrzebowe. W wierszu „Odejście” pisała: „Każde odejście jest skomplikowane – trudne – nie sposób ludziom umysłem ogarnąć etos istnienia”. Życie nazwała wędrówką – „Idę – tyle dróg za mną pozostało [..] Idę do bramy przeznaczenia – uparty piechur – który wciąż pragnie – szuka tej szerokiej bramy spełnienia …”. Znalazła tę bramę, przekroczyła, spełniła swoje piękne życie. Nam – wędrowcom – pozostawiła ponadczasowe przesłanie zapisane w „Epilogu”: „Jeśli  wątpisz w swoje przeznaczenie/jeśli się lękasz odkrywać nowe karty/ Pomyśl - / że życie jest tylko jedno – wykorzystaj do końca – bo jest tego warte …”.

zdj. www.terazkrosno.pl

DZIEŃ KOBIET NA UNIWERSYTECIE ZŁOTEGO WIEKU 2017

8 marca, w Domu  Polsko -Slowackim,blisko sto słuchaczek Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach obchodziło swoje doroczne święto-Dzień Kobiet. Spotkanie miało charakter edukacyjny. Nie było okolicznościowym przyjęciem. Wysłuchano niezwykle atrakcyjnej prelekcji Renaty Rybczyk- polonistyki z Z S T im. W.Pola w Gorlicach-  Piękne Kobiety  renesansu w poezji i malarstwie. Prelegentka w przystępnej prezentacji przeniosła słuchaczy do epoki renesansu. Ukazała ideał kobiety tamtych czasów, zachowany w malarstwie i poezji.Piękna prelekcja  zakończyła się współczesnym, chociaż ponadczasowym przebojem "Jej portret", w wykonaniu Bogusława Meca,niezwykle wzruszającym obrazem nieodgadnionej tajemniczości kobiety.Wzruszającym momentem spotkania była nieoczekiwana wizyta Burmistrza Miasta,Rafała Kukli,który z wielkim bukietem tulipanów, złożył wszystkim słuchaczkom UZW oraz Pani Renacie Rybczyk,życzenia z okazji Dnia Kobiet,podkreślając, że piękne były kobiety renesansu,ale najpiękniejsze są współczesne Gorliczanki.
Galeria fotograficzna

galeria

PRZERWA MIĘDZYSEMESTRALNA NA UNIWERSYTECIE
„ZŁOTA” SANNA – WALNE SPRAWOZDAWCZE – BABSKI COMBER

Rekreacyjnie, merytorycznie i biesiadnie spędzili słuchacze UZW przerwę międzysemestralną w miesiącu lutym. 1 lutego 2017 r. „złotą sanną” Złotego Wieku w Regietowie zakończyli pierwszy semestr wytrwałego zdobywania wiedzy. Aura dopisała. W zimowym krajobrazie Beskidu Niskiego, śnieżnymi leśnymi duktami, pognały sanie, które ciągnęły huculskie koniki. Emocje, przeżycia, chwile pełne napięcia może i z trwogą zwłaszcza przy zjazdach z „górki na pazurki”. Lekko przemarznięci z radością siadali uczestnicy kuligu do gorącego żurku z jajkiem, piekli w piecu regietowskiej karczmy kiełbaski, herbatą i popijali i naleweczką rozgrzewali i …tańcowali, tańcowali.
czytaj więcej...

22 lutego 2017 r. w Domu Polsko-Słowackim ponad 90 słuchaczy – członków Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku, uczestniczyło w Walnym Zebraniu Sprawozdawczym. Wysłuchano i przyjęto sprawozdania z rocznej działalności Stowarzyszenia i jednogłośnie udzielono Zarządowi absolutorium za 2016 rok.

Dzień później, w Klubie „Jubliat” przy ul. Krakowskiej, w Tłusty Czwartek odbył się Babski Comber. Blisko setka Pań, o ilości Panów nie wspomnę, bawiła się wspaniale. Zapomniały o troskach, kłopotach, niedomaganiach, bólach. Wszystko za sprawą znakomitego wodzireja – Pana Roberta, zwanego Józkiem, jego żony Elżbiety – zwanej Hanuśka. Repertuar wspaniały, „pod nóżkę”, zabawy z humorem. A na stołach przesmaczne jadło od „Mazura”, a pod stołami naleweczki …domowe. I ja tam byłem, naleweczki piłem, zakąsałem jadłem i tańczyłem, tańczyłem, ale nie padłem.

Galeria fotograficzna

galeria

EKODORADCA NA UNIWERSYTECIE ZŁOTEGO WIEKU

11 stycznia br. gorlicki ekodoradca Kamila Pakuła wygłosiła prelekcję dla słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku. Wykład pod hasłem „Niska emisja - wysokie ryzyko” dotyczył obecnego problemu zanieczyszczeń powietrza oraz sposobów ich redukcji. To była niezwykle ciekawa, a równocześnie przystępnie podana prezentacja trudnego tematu.
czytaj więcej...

Poruszony został temat smogu, starych pieców, spalania odpadów oraz chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza, jak również rozwiązań służących poprawie jakości powietrza. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Po prelekcji pojawiło się wiele pytań, które przerodziły się w dyskusję na temat obecnego stanu powietrza w naszym najbliższym otoczeniu oraz rozwiązań służących zapobieganiu powstawania zanieczyszczeń powietrza, a także zmniejszania ich ilości Zainteresowanie prezentowaną tematyką było duże i z pewnością spotkania ekodoradcy mgr inż. Kamili Pakuły ze słuchaczami Uniwersytetu Złotego Wieku będą kontynuowane.

Galeria fotograficzna

galeria

RATOWNICTWO MEDYCZNE NA UNIWERSYTECIE ZŁOTEGO WIEKU

18 - 19 stycznia 2017 r. w Domu Polsko - Słowackim w Gorlicach odbyły się zajęcia - warsztaty - RATOWNICTWO MEDYCZNE DLA SENIORA.




ZŁOTA WIGILIA ZŁOTEGO WIEKU

14 grudnia 2016 r. w nastroju zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w gościnnej Sali ZSZ odbyła się Złota Wigilia Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. To piękna tradycja wielkiej rodziny gorlickich seniorów. Wśród zaproszonych gości byli gospodarze miasta i powiatu – burmistrz Rafał Kukla oraz starosta Karol Górski. W ten niezwykły wieczór zjawiło się też pięć wigilijnych Gwiazdeczek – solistek z MDK pod opieką Agaty Masztafiak. Anielskimi głosach wprowadziły wszystkich w czas święta, które od dzieciństwa pamiętamy i które ciągle na nowo przeżywamy. Po tym pełnym wzruszeń kolędowaniu wszyscy łamali się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia, by Nowonarodzony Boży Syn rozjaśniał życiowe ciemności światłem betlejemskiej gwiazdy, darzył ciepłem i dobrocią każde ludzkie serce, pomagał przezwyciężać wszelkie słabości i lęki wzmacniając naszą wiarę, nadzieję i miłość. Wraz z życzeniami, na ręce Burmistrza i Starosty złożone też zostały podziękowania za wielorakie dobro, którym obdarzają seniorów Złotego Wieku. A później, przy wigilijnych potrawach, był czas wspomnień minionych dni, miesięcy, mijającego roku.
Galeria fotograficzna

galeria

„NIE ZNASZ, NIE OTWIERAJ!”
MICHAŁ FAJBUSIEWICZ NA UNIWERSYTECIE ZŁOTEGO WIEKU

25 listopada 2016 r. w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach gościł redaktor Michał Fajbusiewicz. Odwiedził nasze miasto w ramach akcji społecznej TAURONA „Nie znasz, nie otwieraj!”. Projekt ten skierowany jest do seniorów. Gospodarz magazynów kryminalnych „997” i „Fajbusiewicz na tropie” poprowadził wykład o bezpieczeństwie dla osób powyżej 55 roku życia. Ponad 100 słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach dowiedziało się jak chronić swoją prywatność, nie dać zwieść się oszustom, poznali najpopularniejsze techniki stosowane przez oszustów oraz rozwijali asertywną postawę. Przypomniane zostały także prawa konsumenta oraz zasady podpisywania bezpiecznych umów.
czytaj więcej...

Każdy z uczestników spotkania otrzymał także „Poradnik bezpiecznego klienta”, zawierający najważniejsze informacje poruszane na wykładzie oraz upominki od organizatora. Wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem i zgromadziło pełną salę widzów. Burmistrz Rafał Kukla, Rektor Uniwersytetu Złotego Wieku Roman Dziubina i Rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach Grzegorz Szczepanek otrzymali dyplomy liderów promujących bezpieczeństwo seniora w regionie za aktywną pomoc w propagowaniu bezpiecznych zachowań osób starszych.

Galeria fotograficzna

galeria 1



JESIEŃ W OGRODZIE

UNIWERSYTET ZŁOTEGO WIEKU W GORLICACH
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

Drugą dekadę działalności rozpoczął Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 odbyła się w Kasztelu w Szymbarku. Uczestniczyli w niej, oprócz setki studentów, także starosta Karol Górski, burmistrz Gorlic Rafał Kukla i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Jan Przybylski. Wszystkich gości oraz studentów – tych co są z Uniwersytetem przez całe 10 lat, tych co na krótko wzięli „urlop dziekański” i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoja przygodę ze studiami – powitał serdecznie rektor UZW w Gorlicach Roman Dziubina. Zgodnie z tradycją studenci złożyli uroczyste ślubowanie, a Zespół Wokalny „Kantylena” z Zespołu Szkół w Szymbarku zaśpiewał pieśń Gaudeamus Igitur. 50-cio osobowa grupa, prowadzona przez Grzegorza Fiegę, wykonała także kilka pieśni patriotycznych, a ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.
czytaj więcej...

Z życzeniami wielu udanych spotkań dla studentów UZW pośpieszyli starosta Karol Górski, burmistrz Rafał Kukla oraz wiceprzewodniczący Jan Przybylski. Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu inauguracyjnego nt. „Dwór polski – metryka polskiej historii i kultury”, który wygłosił dr inż. Piotr Gryglaszewski. Mottem przewodnim tegorocznego roku akademickiego jest sentencja – Nie dlatego przestajesz się uśmiechać, że przybywa ci lat, starzejesz się wtedy, gdy przestajesz się uśmiechać.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Foto. Ewa Żarnowska

Galeria fotograficzna

galeria

TO BYŁY PIĘKNE DNI…
10 LAT UNIWERSYTETU ZŁOTEGO WIEKU W GORLICACH

22 czerwca 2016 r. w Dworze Karwacjanów w Gorlicach odbyła się uroczystość 10-lecia Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach – wzrastającej od dekady w pejzaż miasta akademii dla seniorów. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyło ponad stu słuchaczy oraz starosta Karol Górski, burmistrz Rafał Kukla, dr Leszek Strzembicki z Uniwersytetu Ekonomicznego, właściciel RTvG Gorlice Maciej Trybus, dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot, przedstawiciel burmistrza Biecza, sekretarz Jan Szkaradek – którzy otrzymali Nagrodę Złote Pióro Złotego Wieku – „za dar serca, wiedzę, pomoc dla Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach”.
czytaj więcej...

Idea powstania uniwersytetu pojawiła się 10 lat temu, na spotkaniu Krajowej Partii Emerytów i Rencistów w Gorlicach, której przewodniczącym był Eugeniusz Wędrychowicz, z władzami miasta i powiatu – burmistrzem Kazimierzem Sterkowiczem i starostą Mirosławem Wędrychowiczem. Pytanie pani Barbary Połeć o możliwość powstania takiej uczelni dla seniorów została „pochwycona” przez Mirosława Wędrychowicza, który powołał Grupę Inicjatywną w kładzie Małgorzata Nowak, Barbara Połeć i Roman Dziubina. 30 czerwca 2006 roku odbyła się w Dworze Karwacjanów Inauguracja Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach z wykładem prof. Jerzego Hausnera. Miała wymiar symboliczny. 10 listopada wykład prof. Jerzego Vetulaniego „Neurobiologia seksu” zainaugurował Rok Akademicki 2006/2007, którego koordynatorem, pełnomocnikiem, prezesem i tytularnym rektorem jest od początku Roman Dziubina. 300 spotkań w ciągu dekady, kilkudziesięciu profesorów, gwiazd filmu, sceny … Było co wspominać, dzięki retrospektywnemu wydawnictwu „To były piękne dni …” oraz utrwalonym na taśmach RTVG Gorlice migawkom z tych minionych lat.

Galeria fotograficzna

galeria

1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI

14 kwietnia 2016 r., w dniu inauguracji państwowych i kościelnych uroczystości 1050. Rocznicy Chrztu Polski, w Dworze Karwacjanów słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach uczestniczyli w niezwykłym wykładzie – opowieści o pradziejach Polski. A gawędziarzem, który „wehikułem czasu” przeniósł studentów „złotego wieku” do księstwa Poloni, protoplastów Mieszka, wierzeń pogańskich Polan, przyczyn, okoliczności, miejsc i dat chrztu Mieszka, jego chrzestnego imienia, ojca chrzestnego, żony Dobrawy zwanej Dąbrówką, pierwszych misjonarzy z biskupem Jordanem – był Mieczysław Śliwa, gorlicki historyk, nauczyciel wielu pokoleń młodych gorliczan, człowiek wielkiej wiedzy, kultury, erudycji. Stąd wiele ciekawostek historycznych dotyczących Mieszka I, przed i po jego chrzcie oraz ślubie z córką króla Czech Dobrawą, hipotez dotyczących miejsca przyjęcia chrztu – Ratyzbona, Gniezno, Ostrów Lednicki, okolice katedry w Poznaniu? W tej interesującej gawędzie znalazł się wątek procesu chrystianizacji, bo jak pisał kronikarz Thietmar, biskup Jordan „ciężką miał z nimi [Polanami] pracę, zanim niezmordowany w wysiłkach nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej”, a także skutki religijne, polityczne i kulturalne decyzji Mieszka I – włączenie Polski w krąg religijno-polityczno-kulturowy Europy łacińskiej, przystosowanie do modeli i wzorców zachodnich.
Galeria fotograficzna

galeria

KALWARIA DOMINIKOWICKA - LEŚNA DROGA KRZYŻOWA

16 marca 2016 r. ponad 70-ciu słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach odbyło Drogę krzyżową u stóp Łysuli w Dominikowicach – „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” powiedzieli, gdy 16 marca w godzinach dopołudniowych stanęli przy pierwszej stacji Leśnej Drogi Krzyżowej Kalwarii Dominikowickiej. Piękny, słoneczny dzień, pod stopami śnieg, a nad głowami śnieżnobiałe korony drzew. I ta przejmująca cisza, skłaniająca do zadumy. Liczne grono pielgrzymujących studentów – seniorów poprowadził ścieżką drogi krzyżowej ks. superior i proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Kobylance, kustosz Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego,. Przy każdej stacji – drewnianej kapliczce z rzeźbami wykonanymi przez miejscowego rzeźbiarza Jerzego Dudę – chwila rozważań męki Pańskiej, ale jakże pełnej Bożego miłosierdzia w Roku Miłosierdzia. Leśna Droga Krzyżowa pnie się serpentynami do góry, malowniczo komponuje się z krajobrazem. Na szczycie wzgórza – trzy dominujące krzyże – i ten najważniejszy przypominający ukrzyżowanie, mękę i śmierć. Poniżej grota Grobu Pańskiego. Wielka zaduma, zamyślenie – nad życiem, śmiercią, wiarą zmartwychwstania.
Galeria fotograficzna

galeria

DZIEŃ KOBIET NA UNIWERSYTECIE ZŁOTEGO WIEKU

9 marca 2016 r. w atmosferze Dnia Kobiet, słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach wysłuchali niezwykle ciekawego i intrygującego wykładu Boginy Wernichowskiej „Mickiewicz – jego kobiety, muzy, damy, przyjaciółki”. Godzinna gawęda krakowskiej pisarki, dziennikarki, przez wiele lat publicystki „Przekroju”, autorki scenariuszy do filmów telewizyjnych „Opowieść o hrabinach Potockich”, „Kraków spełnionych życzeń”, narratorki cyklu filmów telewizyjnych „W rajskim ogrodzie” – o najsłynniejszych ogrodach Europy, autorki 24 książek o wszystkim co dziwne, niezwykłe i tajemnicze – wzbudziła zachwyt i uznanie. Bo była to opowieść o kobietach w życiu wieszcza narodowego.
czytaj więcej...

Wszyscy pamiętamy, że największą miłością Adama Mickiewicza była Maryla Wereszczakówna, muza, przyczyna wybuchu talentu poetyckiego. Nie wspomniano o ognistym romansie z mężatką Karoliną Kowalską w Kownie, o namiętnym romansie z Karoliną Sobeńską – agentką carskiej policji, rozsławioną w sonecie „Niepewność” przez Marka Grechutę, o romansowym odcieniu przyjaźni z pianistką Marią Szymanowską w Petersburgu, której córkę, Celinę, kilka lat później poślubił w Paryżu. Celina Felicja Franciszka Józefa Mickiewiczowa była jedyną żoną Mickiewicza, matką sześciorga jego dzieci: córek Marii i Heleny oraz czterech synów: Władysława, Józefa, Aleksandra i Jana. Pełne wiedzy, tajemniczości i niezwykłości spotkanie z Bogną Wernichowską zakończyło się nieoczekiwaną niespodzianką, wizytą burmistrza Rafała Kukli, który wszystkim Paniom, w dniu Święta Kobiet złożył najlepsze życzenia – zdrowia, pomyślności, aktywności i … wręczył każdej pięknego tulipana.

Galeria fotograficzna

galeria